Ulgi podatkowe dla początkujących przedsiębiorców Przedsiębiorca
10 września 2021

Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy?

Ulgi podatkowe dla początkujących przedsiębiorców to liczne zniżki, z których mogą korzystać osoby zakładające własną firmę i chcące rozwinąć jej działalność. Główna decyzja w okresie przejścia z fazy myślenia o biznesie i jego rozpoczęciu koncentruje się wokół wyboru rodzaju opodatkowania i rejestracji do VAT. Z jakich ulg na start mogą skorzystać osoby zakładające własne firmy?

Ulgi podatkowe dla początkujących przedsiębiorców – charakterystyka

Ulga na start to propozycja przeznaczona dla osób nieposiadających ugruntowanej pozycji na rynku, ale takich, którzy dopiero założyli i zarejestrowali działalność. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy mogą wykorzystać zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne. Po upływie tego okresu można rozliczyć dochody firmy na podstawie 2-letniego okresu preferencyjnych stawek, a następnie przejść na Mały ZUS. Ulga na start uprawnia do skorzystania z niej osobom fizycznym, które rozpoczynają działalność po raz pierwszy lub po upływie 60 miesięcy od zamknięcia poprzedniej firmy. Nie mogą również prowadzić żadnych działań dla byłego pracodawcy i podlegać ubezpieczeniu w KRUS.

Usługi podatkowe dają także możliwość skorzystania z działalności niezarejestrowanej. Dotyczy to osób, które dopiero zamierzają założyć firmę, ale muszą zgromadzić odpowiednią ilość klientów. Zarobki nie mogą jednak przekraczać 50% minimalnego wynagrodzenia. Inną możliwością jest mały ZUS, czyli propozycja dla działalności, których dochód nie przekracza 120 000 złotych. Ulga obejmuje osoby prowadzące firmę w poprzednim roku kalendarzowym. Otrzymana kwota składki nie może przekroczyć 60% przeciętnego wynagrodzenia przewidywanego w danym okresie podatkowym. Z małego ZUS-u nie mogą skorzystać osoby, które rozliczały się w formie karty podatkowej ze zwolnieniem z VAT-u.

Dlaczego warto skorzystać z ulg podatkowych?

Ulgi dla początkujących przedsiębiorców to rozwiązanie, które pomaga takim osobom skupić się na rozwoju własnej firmy, przy okazji oszczędzając nieco środków finansowych. Szczególnie na początku prowadzenia działalności poszukuje się oszczędności i brak obowiązku odprowadzania składek społecznych może okazać się dobrym rozwiązaniem dla wielu osób. Właśnie, dlatego z oferty kancelarii doradztwa podatkowego Bilans Plus korzysta tak wielu nowych przedsiębiorców. Początki prowadzenia własnej firmy nie są łatwe, dlatego liczne zniżki pomogą w rozwinięciu działalności. Nie trzeba martwić się odprowadzaniem składek i terminowym ich przestrzeganiem. Warto jednak wcześniej udać się po pomoc i poradę do profesjonalnych doradców podatkowych, którzy pomogą wybrać najlepszy rodzaj ulgi podatkowej.