Kontenery użytkowe Przedsiębiorca
15 września 2021

Nabycie kontenera – kupno czy wynajem?

Powyższy tytuł jest skrótem myślowym, a chodzi tutaj rzecz jasna o nabycie prawa do dysponowania kontenerem, a niekoniecznie o uzyskanie pełnego prawa właścicielskiego. No i mówimy tutaj o kontenerach użytkowych pełniących funkcje lokalowe, a nie o kontenerach transportowych. Tak więc lepiej kupić czy wynająć? Wszystko jak zwykle zależy od okoliczności, a przede wszystkim od czasu i celu, w jakim kontener ma być użytkowany.

Zastosowanie kontenerów użytkowych

Wiemy już, że omawiane kontenery mogą pełnić funkcje lokalowe. Kontenerowe magazyny, narzędziownie, stróżówki, portiernie, zaplecza socjalno-biurowe, czy pomieszczenia sanitarne to rzecz powszechnie znana i często spotykana, w szczególności na budowach. Nie budzi też w nikim zdziwienia np. mały pawilon handlowy ulokowany w takim kontenerze, albo takiż zakład usługowy. To jednak nie wszystko. Stalowe kontenery modułowe często wykorzystywane są przez wojsko. Żołnierze często muszą urządzać swoje bazy na poligonach, z dala od miejsca swojego skoszarowania. Wojskowe kontenery techniczne, medyczne, energetyczne, hydroforowe, socjalne i mieszkalne to norma w tego typu sytuacjach. To nadal nie wszystko. Jak przekonują nas specjaliści z firmy S2M POLSKA ze Strykowa, kontener użytkowy, a raczej kilka z nich to także doskonały pomysł na szybkie wybudowanie własnego, taniego domku jednorodzinnego. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich możliwych zastosowań kontenerów użytkowych, lecz już na podstawie tego co mamy do tej pory można udzielić odpowiedzi na nasze tytułowe pytanie.

Kiedy kupić kontener, a kiedy tylko wynająć?

W gruncie rzeczy sprawa jest prosta. Na pewno trzeba kupić modułowe kontenery, gdy będziemy chcieli z nich wybudować dom. Zakupem mogą być zainteresowane również większe firmy budowlane, prowadzące swoją działalność nieprzerwanie i mające zawsze pełny portfel zamówień. Przecież stalowe kontenery modułowe można łatwo przerzucać z jednej budowy na inną. Z tych samych powodów w wielu sytuacjach może decydować się na zakup takich kontenerów również wojsko. To samo mogą zrobić prywatni przedsiębiorcy, uruchamiając działalność handlową czy usługową z wieloletnią perspektywą. Tak więc zawsze, kiedy kontener ma służyć komuś przez długie lata, to warto go kupić. Wówczas, gdy kontenery będą potrzebne komuś w krótkim czasie, lepiej je wynająć. Na naszym rynku działają firmy, które zajmując się systemowo sprzedażą i wynajmem modułowych kontenerów użytkowych, jednocześnie dostarczając je na wskazane miejsce, montując i urządzając.