Zakup czy wynajem urzadzen biurowych Przedsiębiorca
9 sierpnia 2021

Nabycie urządzeń biurowych – zakup czy wynajem?

Dobrej jakości urządzenia biurowe to kosztowne, aczkolwiek bardzo przydatne w każdej firmie sprzęty, bez których trudno wyobrazić sobie wykonywanie codziennych obowiązków: kopiowania dokumentów, skanowanie ich do wysyłki elektroniczne itd. Wiele przedsiębiorstw staje przed wyborem: zakup czy wynajem? Co bardziej się opłaca z biznesowego punktu widzenia?

Wynajem urządzeń biurowych – dla kogo opłacalny?

Wynajem sprzętu drukującego i kopiującego będzie się kalkulować tym firmom, które drukują lub kopiują mało, to znaczy na przykład 50 stron dziennie lub robią to intensywnie tylko w danym okresie, na przykład podczas startowania do przetargu, przy przeprowadzaniu szkoleń, zmianie formuły biznesowej itd.

Bywa to opłacalne także wówczas, gdy przygotowuje się specjalny projekt lub kampanię dla jednego konkretnego klienta, ale w normalnym trybie działania przedsiębiorstwa takich zleceń zwykle jest niewiele.

Wówczas wynajem faktycznie będzie lepszym rozwiązaniem niż zakup, bo pozwala oszczędzić na jednorazowym wydatku na sprzęt, który po jakimś czasie i tak będzie już nieprzydatny, a odsprzedaż nie zawsze będzie się wiązać ze zwrotem zainwestowanych środków.

Zakup urządzeń biurowych a koszty

Inną opcją jest zakup urządzeń biurowych. To rozwiązanie będzie się opłacać tym firmom, które działają na większą skalę, muszą codziennie kserować, drukować i skanować duże arkusze papieru i zatrudniają wiele osób (co wiąże się z większą dokumentacją kadrową).

W momencie rozpoczęcia działalności wydatek w postaci zakupu urządzeń biurowych może wydawać się spory, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to inwestycja w zaoszczędzony czas, wydajność, komfort pracy i w niezawodność działania. W takim ujęciu naprawdę się to kalkuluje.

Zatem jeśli tylko przedsiębiorstwo dysponuje wolnymi funduszami, warto je w ten sposób wykorzystać.

O czym warto pamiętać?

Gdy już podejmie się decyzję o zakupie, a nie wynajmie urządzeń biurowych, to warto brać pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, o materiały eksploatacyjne w postaci tuszy i tonerów trzeba zadbać we własnym zakresie, chociaż wielu sprzedawców daje specjalne pakiety startowe.

Po drugie, wybieraj zaufanego usługodawcę, który oferuje jakościowy, wysokowydajny sprzęt. Takim polecanym dostawcą jest As Mar – doświadczony dystrybutor urządzeń marek Canon, Brother, Lexmark, HP, Konica-Minolta czy Panasonic.

Zakup ze sprawdzonego źródła to już połowa sukcesu. Zresztą, podobnie jak w przypadku innych elementów wyposażenia biura, zawsze warto stawiać na być może bardziej kosztowne, ale za to niezawodne urządzenie, które będzie służyć bezawaryjnie przez wiele lat.