klimatyzacja Przedsiębiorca
6 czerwca 2017

Najczęstsze awarie klimatyzacji w biurach

Klimatyzacja to niezbędna instalacja właściwie w każdym biurowcu. Coraz częściej pojawia się także w domach jednorodzinnych i pomieszczeniach produkcyjnych. W każdym miejscu, w którym znajdują się tego typu urządzenia, należy sprawdzać ich stan techniczny oraz szybko reagować na wszelkie awarie. Jakie z nich mogą wystąpić i jak sobie z nimi poradzić?

Uwaga: usterka!

Awarie klimatyzacji to problem dla mieszkańców czy pracowników szczególnie w okresie letnim, kiedy zbawieniem jest chłodne powietrze np. przy pracy przed komputerem. Urządzenia mogą nagle przestać działać, czyli nie reagować na pilota. To objawy problemu z elektryką. Klimatyzacja może także działać wolniej lub wydzielać nieprzyjemny zapach. Do specjalistów należy się także zgłosić, kiedy z urządzeń leci woda.

Szybka reakcja na pierwsze symptomy awarii klimatyzacji pozwoli wyeliminować problem, a co za tym idzie, zaoszczędzić czas i pieniądze. Zmniejszenie efektywności pracy urządzeń, które się bagatelizuje, może nie tylko spowodować większe pobieranie mocy, ale także być niebezpieczne dla osób, które przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Szczególnie jest to ważne w przypadku, kiedy niepokojące sygnały pojawiają się coraz częściej, wtedy niezwłocznie należy zadzwonić po pomoc, aby nie doprowadzić do całkowitego zatrzymania pracy klimatyzatorów lub ich niepoprawnego działania. Serwis oraz montaż klimatyzacji zapewnia firma Amar, która ma spore doświadczenie w pracach z urządzeniami. Poprawne ich podłączenie może mieć wpływ na długie lata funkcjonalnej i przede wszystkim bezpiecznej instalacji.

Ważna jest konserwacja

Awarie klimatyzacji najczęściej powstają wtedy, kiedy nie sprawdza się ich stanu technicznego na bieżąco. W pomieszczeniach, w których przebywa dużo ludzi, czyli np. w biurowcach, należy szczególnie przestrzegać zasad konserwowania klimatyzacji. Urządzenia posiadają filtry, które oczyszczają powietrze z grzybów i bakterii. Regularne oczyszczanie i odgrzybianie klimatyzacji da nam pewność, że drobnoustroje nie powrócą wraz z chłodnym powietrzem ponownie do pomieszczenia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli urządzenia nie są czyszczone, a w pomieszczeniach przebywają osoby chore, powietrze wraz z bakteriami powróci i osoby te znów mogą się przeziębić. Warto zadbać o zdrowie mieszkańców lub pracowników, eliminując wszelkie zagrożenia.

Konserwację klimatyzacji, o której także wspominają producenci, należy przeprowadzać w bezpieczny sposób. Tego typu prace powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku.

Do konserwacji klimatyzacji zalicza się przede wszystkim czyszczenie filtrów oraz ich ewentualna wymiana na nowe. Specjaliści sprawdzają także ciśnienie pracy systemu. Aby urządzenia działały sprawnie, potrzebna jest także szczelność całego układu chłodniczego, należy w prawidłowy sposób odprowadzać skropliny.

Szczególnie ważne jest konserwowanie klimatyzacji w pomieszczeniach narażonych na pobieranie zanieczyszczonego powietrza.