prowadzenie ksiąg rachunkowych Przedsiębiorca
9 stycznia 2022

Najczęstsze błędy księgowe popełniane przez przedsiębiorców

Błędy w księgowaniu zdarzają się każdemu. Nie jest to wcale domeną początkujących przedsiębiorców, bo nieprawidłowości powstają najczęściej na skutek pośpiechu lub niedopatrzenia, które często towarzyszą działalności własnej. Niestety skutki błędów to dodatkowo poświęcony czas na ich poprawianie. Często kosztuje to sporo zabiegów i nerwów. Jakiego rodzaju są to błędy i jak można ich uniknąć?

Błędy, które najczęściej występują

Jest grupa błędów księgowych, które najczęściej się przydarzają przedsiębiorcom samodzielnie prowadzącym księgowość i pozostałe sprawy finansowo-podatkowe. Może to być zarówno niewłaściwe uzupełnianie ksiąg rachunkowych, pomyłki w finansowych sprawozdaniach różnego rodzaju, jak i błędy w przypadku ujęcia dochodów w stosunku do okresów. Bardzo często zdarzają się również nieprawidłowości przy rozliczeniach podatku VAT oraz błędnie wypełnione roczne zeznania PIT.

Często przedsiębiorcy, zwłaszcza niedoświadczeni, decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości, zamiast zlecić to takim podmiotom, jak Biuro Rachunkowe Dekret24. Możliwa jest tego rodzaju samodzielność, jednak często w takich sytuacjach dochodzi do problemów. Nieprawidłowości powstają najczęściej z powodu braku dostatecznej znajomości przepisów, a także przez zaniechanie obserwowania zmian, które w nich czasem zachodzą. Wtedy dochodzić może do licznych błędów merytorycznych. Ich poprawianie zazwyczaj kosztuje sporo czasu i stresu.

Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość?

W niektórych przypadkach błędy mogą kosztować przedsiębiorcę nawet grzywnę oraz ewentualne odsetki za zwłokę. Jeżeli nie ma się umiejętności z dziedziny rachunkowości i księgowania, to samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych i zajmowanie się podatkami jest bardzo ryzykowne. Na dłuższą metę można nawet mówić o nieopłacalności.

Kolejnym problemem może być również nieterminowe dostarczanie dokumentów do odpowiednich urzędów. Prowadzenie firmy jest już i tak sporym obciążeniem i wymaga dużo uwagi i koncentracji. Niekiedy po prostu pewne terminy wylatują z głowy.

Jakie są zalety prowadzenia księgowości przez zewnętrzną firmę?

Główną zaletą jest przede wszystkim fakt, że zajmują się tym fachowcy, którzy znają aktualne przepisy dotyczące zarówno księgowania, jak i podatków. W ten sposób oszczędza się również pieniądze, bo nie ma potrzeby tworzenia etatu księgowego. Ponadto fachowcy z biura rachunkowego niezmiernie rzadko się mylą, ponieważ mają w tym ogromne doświadczenie. Ponoszą też za wszystko odpowiedzialność.