Przedsiębiorca
23 października 2018

Najczęstsze choroby jamy ustnej psów

Schorzenia stomatologiczne u psów występują równie często, co u ludzi. Ważna jest zarówno profilaktyka, jak i kontrola oraz szybkie działanie w przypadku pojawienia się problemu. Podrażnienia i choroby dziąseł, paradontoza oraz gromadzenie się płytki i kamienia na zębach to problemy, z którymi najczęściej borykają się nasze czworonogi. Jak zapobiegać i jak leczyć?

W stomatologii u psów liczy się przede wszystkim profilaktyka i dbanie o stan jamy ustnej naszego pupila. Co jednak zrobić, gdy pojawi się choroba? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Kiedy do weterynarza?

Zaniepokoić powinny nas wszelkie zmiany w jamie ustnej zwierzęcia: widoczny kamień lub płytka nazębna, przebarwienia zębów oraz dziąseł, rozrost tkanek miękkich w ich okolicy, a także przykry zapach, pochodzący z jamy ustnej. Świadczy on bowiem o występowaniu bakterii oraz postępowaniu procesu niszczenia zębów. Równie niepokojący będzie osad na zębach, ich rozchwianie, zaczerwieniona błona śluzowa, powiększone migdałki, problemy z gryzieniem czy nadmierny ślinotok. W żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć tych objawów. Nieleczone problemy z zębami prowadzą bowiem nie tylko do ich wypadania, lecz również do zwyrodnienia zastawek serca, endokardiozy, uszkodzenia narządów wewnętrznych, w tym mózgu, nerek oraz serca.

Najpopularniejsze zabiegi

W dobrych gabinetach weterynaryjnych, takich jak Lecznica dla Zwierząt „Alma-Wet”, działającej całodobowo i oferującej szeroki wachlarz usług dla czworonogów, usuniemy naszemu pupilowi kamień oraz osad nazębny, a także dokonamy lapisowania zębów i dziąseł, co wzmocni ich odporność. Nie zdziwmy się, jeśli nawet najprostsze badania diagnostyczne będą wykonywane w znieczuleniu; zwierzęta bowiem są niespokojne a zrobienie na przykład zdjęcia rentgenowskiego wymaga precyzji. Ponadto, aby złagodzić ból, na kilka dni przed planowym zabiegiem podaje się psu leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W trakcie wizyty weterynarz za pomocą kleszczy lub skalera usuwa kamień nazębny, bardzo często pod narkozą.

Profilaktyka to twój przyjaciel

Aby nie dopuścić do ponownego wystąpienia chorób jamy ustnej psów, zadbajmy o profilaktykę. Podstawą będzie niskowęglowodanowa dieta, a także włączenie do jadłospisu suchej karmy, zawierającej fosforan wapnia i oczyszczającej płytkę nazębną. Równie ważne jest systematyczne usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej poprzez szczotkowanie zębów specjalną szczoteczką, pozwalającą na równoczesne czyszczenie zębów z obydwu stron. Jeśli zauważmy pierwsze niepokojące zmiany, nie wahajmy się używać preparatów do higieny jamy ustnej, nanoszonych przy pomocy aplikatora na dziąsła, zęby oraz język.