Przedsiębiorca
25 stycznia 2019

Najtańsze materiały do pakowania – czym się różnią i do czego stosuje się daną folię?

Najtańszymi materiałami przeznaczonymi do pakowania produktów wcale nie są kartony oraz papiery. Ze względu na różnorodność pierwsze miejsce na podium zajmują zdecydowanie folie. Są nieprzepuszczalne dla wilgoci, bardzo wydajne i można poddawać je recyklingowi równie skutecznie, jak makulaturę. Jakie rodzaje folii znajdziemy na rynku i do czego będą najlepsze?

Folie automatowe

Jak sama nazwa wskazuje, są to folie, które służą do pakowania produktów z pomocą specjalnych maszyn pakujących. Stosuje się je zarówno w przypadku pakowarek próżniowych, jak i zgrzewarek stołowych. Cechują się sporą trwałością i wytrzymałością na rozerwanie oraz innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Folie barierowe

Kolejny produktem używanym w przypadku maszyn automatowych są folie barierowe. Ich największą zaleta, której nie posiadają inne rodzaje opakować foliowych to możliwość nadruku indywidualnych wzorów. Mogą być zarówno przeźroczyste, jak i metalizowane. Folie barierowe nadają się do pakowania:

 • mięs i wędlin
 • ryb i owoców morza
 • wyrobów piekarniczych
 • artykułów medycznych
 • przypraw i artykułów sypkich
 • dań gotowych
 • słodyczy
 • elektroniki

Dzięki możliwości zastosowania wzorów np. logo lub nazwy firmy, folie te stanowią również doskonale narzędzie marketingowe w przypadku pakowania produktów na akcje promocyjne.

Folie pęcherzykowe

Jest to materiał powszechnie wszystkim znany jako folia bąbelkowa. Jest jednym z najbardziej cenionych opakowań przeznaczonych do wszystkich rodzajów transportów. Zabezpiecza elektronikę oraz różnego rodzaju kruche przedmioty (szklane, porcelanowe itd.) przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, promieniowaniem słonecznym, a także zanieczyszczeniami.

Folie termokurczliwe

Stosowane w przypadku maszyn do pakowania i zgrzewarek. Nadają się zarówno do żywności, jak i zabawek oraz elektroniki. Występują pod postacią rękawa oraz taśmy. Wyróżniamy trzy popularne rodzaje folii termokurczliwej: PCV,  Poliolefina BLL, Polietylen LDPE.

Folie piankowe

Zaraz obok folii pęcherzykowej, piankowa jest najczęściej stosowanym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami i zarysowaniami. Doskonale nadają się do zabezpieczania mebli sprzętów RTV/AGD oraz delikatnych materiałów budowlanych np. płytek ceramicznych lub paneli. Folia piankowa ma o wiele mniejszą objętość od pęcherzykowej.

Folie rozciągliwe

Folie rozciągliwe potocznie są nazywane stretchem i wykorzystywane w niemal każdej gałęzi przemysłu oraz w większości domów. Dzielą się na dwie kategorie, w zależności od sposobu użytkowania: mechaniczne i ręczne. Stretch ręczny sprzedaje się w rolkach maksymalnie 2kg, gdyż zdecydowanie ułatwia to stosowanie. Folia rozciągliwa jest zazwyczaj używana do:

 • pakowania wędlin i serów
 • zabezpieczania zgrzewek z owocami oraz warzywami
 • pakowania pieczywa i wypieków
 • zabezpieczania palet i kartonów

Wszystkie wymienione materiały można znaleźć na stronie techno.com.pl.