centrum logistyczne Przedsiębiorca
30 listopada 2016

Najważniejsze cechy dobrego centrum logistycznego

Logistyka ma dzisiaj ogromne znaczenie, przede wszystkim dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Na rynku działa tak wiele firm, że ciężko jest zaistnieć, dlatego zdolność do szybkiego, a jednocześnie niedrogiego dostarczania towarów klientom, jest tak naprawdę kluczowa. Duże znaczenie dla logistyki przedsiębiorstw mają dobre centra logistyczne. Ale co oznacza słowo „dobre”?

Jakie powinno być centrum logistyczne?

Centrum logistyczne przede wszystkim powinno posiadać dostęp do infrastruktury transportowej, tzn. do dróg, linii kolejowych czy nawet śródlądowych szlaków wodnych. Dobrze, jeśli znajduje się niedaleko dużych aglomeracji miejskich, gdzie koncentruje się przemysł oraz usługi logistyczne. Kolejnym istotnym elementem dobrego centrum logistycznego są hale magazynowe, przestronne i o wytrzymałej konstrukcji, takie jak hale firmy Profix. Są bardzo stabilne dzięki wykonaniu z prefabrykowanych konstrukcji stalowych. Ponadto centra logistyczne powinny być wyposażone w platformy przeładunkowe, powierzchnie biurowe czy punkty techniczne. Takie elementy pozwalają stworzyć właściwe warunki do realizowania działalności logistycznej.

Rola centrów logistycznych

Odpowiednio rozplanowane centrum logistyczne tworzy pożądane warunki dla wydolnego przepływu towarów. To bardzo ważne, kiedy liczba dóbr i zapotrzebowanie na nie cały czas wzrasta. Centra tworzą warunki do przechowywania różnego rodzaju asortymentu, a także pakowania go, przeładowywania, kontrolowania czy znakowania. Poza funkcjami logistycznymi istotne są funkcje dodatkowe oraz pomocnicze, do których zalicza się m.in. zapewnienie miejsc hotelowych oraz realizowanie usług gastronomicznych dla kierowców czy pracowników centrów. W celu zapoznania się z ofertą hal logistycznych i magazynowych, będących ich głównym elementem, warto zapoznać się z ofertą wykonawców, do których zalicza się m.in. firma Profix.