Projektowanie linii produkcyjnej Przedsiębiorca
8 maja 2021

Najważniejsze etapy projektowania linii produkcyjnych

To od parametrów linii produkcyjnych zależy funkcjonalność i wydajność produkcji – niezależnie od tego, o jakiej branży mówimy. W tym kontekście ich przemyślany projekt wydaje się więc być rzeczą kluczową. Od tego zależy późniejsze wykonanie i działanie linii. Co warto wiedzieć o tym procesie? Komu zlecać usługę projektowania i jak powinno to przebiegać? Dowiesz się z tego artykułu.

Projektowanie linii produkcyjnej – szczegóły

Warto mieć na uwadze, że w obrębie jednego obiektu możemy mieć do czynienia nie z jedną linią produkcyjną, a z wieloma. Często jest ich nawet kilkanaście, a przecież każda z nich powinna być zaprojektowana z dbałością o każdy detal. Od tego zależy bowiem późniejsza efektywność i wydajność całej produkcji.

Oto przykładowe etapy projektowania linii produkcyjnej:

  • określenie indywidualnych potrzeb klienta biznesowego oraz specyfiki konkretnego zakładu produkcyjnego,
  • formułowanie założeń projektowych,
  • zaplanowanie kolejności wykonywania czynności,
  • określenie zapotrzebowania sprzętowego,
  • określenie zapotrzebowania kadrowego, surowcowego, powierzchniowego,
  • zdefiniowanie wymagań transportowych,
  • kontrola jakościowa,
  • zarządzanie odpadami z linii produkcyjnej.

Każdy etap projektowania linii produkcyjnej powinien odbywać się w ścisłym porozumieniu z klientem zlecającym wykonanie projektu, bo to on jest w stanie precyzyjnie określić wymagania i oczekiwania względem rozwiązań technologicznych i organizacyjnych.

W procesie projektowania wykonawca zestawia często dodatkowe wytyczne klienta ze wstępną wyceną ofertową, weryfikując to, czy po wprowadzeniu modyfikacji koszty budowy linii nie ulegną zmianie.

Co po zaprojektowaniu linii produkcyjnej?

Po zaprojektowaniu wdraża się kolejne etapy realizacji linii produkcyjnej. Zwykle w pierwszej kolejności po zatwierdzeniu projektu powstają elementy konstrukcji maszyn i stanowisk. W podobnym czasie testuje się także to, czy na poszczególnych stanowiskach wszystkie zadania realizowane są zgodnie z planem.

Następnie dochodzi do rozruchu – zazwyczaj już w fabryce klienta. Wykonywane jest sfinalizowanie ustawień mechanicznych oraz uruchamiane jest właściwe sterowanie linią. Ostatnim krokiem jest oddanie linii do użytku i przekazanie pełnej dokumentacji technicznej, wraz z deklaracją zgodności WE.

Komu zlecić projektowanie linii produkcyjnej?

Najlepiej wyspecjalizowanej firmie, która specjalizuje się w automatyce przemysłowej z wykorzystaniem robotów. Daje to pewność sprawnie przeprowadzonego projektowania, a następnie wykonania linii produkcyjnej.

W takich zadaniach sprawdza się firma For Control, oferująca przemyślane zaplanowanie układu modułów ciągu technologicznego. Przedsiębiorstwo to projektuje linie zrobotyzowane z udziałem robotów spawalniczych oraz montażowych.

Współpraca z zaufaną firmą projektującą linię produkcyjną to gwarancja sukcesu, sprawności i wydajności późniejszego procesu oraz redukcja ryzyka przestojowego.