Przedsiębiorca
31 sierpnia 2018

Najważniejsze zalety opakowań foliowych

Opakowania foliowe są tanie i praktyczne, dlatego korzysta się z nich dziś w niemal każdej branży. Takie opakowania są szczelne i lekkie, dzięki czemu sprawdzają się zarówno w kuchni jak i w składach budowlanych. Co warto wiedzieć na temat opakowań foliowych? Jakie są ich najważniejsze zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule na temat opakowań foliowych.

Zalety opakowań foliowych – szerokie zastosowania

Opakowania foliowe mają bardzo wiele zalet. Są szczelne i odporne na wilgoć, dzięki czemu stosuje się je bardzo często w branży spożywczej i gastronomicznej. Doskonale sprawdzają się w przechowywaniu żywności – dzięki nim produkty spożywcze mogą dłużej zachować świeżość. Takie opakowania, ze względu na swoje właściwości wodoodporne są jednak wykorzystywane także w innych dziedzinach przemysłu. Używa się ich na przykład do przechowywania ubrań oraz materiałów budowlanych. Możliwość wielokrotnego zastosowania i wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia sprawia, że opakowania foliowe są wykorzystywane częściej niż na przykład tradycyjne opakowania tekturowe. Folia pozwala na przechowywanie produktów sypkich, tektura do takich zastosowań się nie nadaje. Z opakowań foliowych korzystamy też właściwie w każdym gospodarstwie domowym – to w nie pakujemy zakupy. Stosujemy je także do przechowywania żywności. Warto pamiętać, że do takich opakowań zaliczamy nie tylko worki i torby ale także różnego typu folie, służące do pakowania – od folii spożywczej po mocny stretch. Warto pamiętać też o tym, że takie opakowania są dobrym nośnikiem reklamowym. Można na nie nadrukować dowolne hasło reklamowe lub logo firmy. Produkcją opakowań foliowych zajmuje się przedsiębiorstwo Nor-Mar.

Wady opakowań foliowych

Obok wymienionych wyżej zalet, opakowania foliowe mają także niestety pewne wady. Jednym z największych problemów jest trwałość. Chociaż folia jest odporna na wilgoć, to wiele opakowań foliowych, takich jak np. worki, dość łatwo rozerwać. Chociaż dobrze znoszą one duże obciążenie, to wystarczy ostra krawędź, by opakowanie się przedziurawiło. Problem stanowią także względy ekologiczne – opakowania foliowe zalegają na wysypiskach śmieci, jest ich bardzo wiele, a rozkładają się dłużej niż na przykład opakowania z tektury. Rozwiązaniem tego problemu może być wybór mocniejszych opakowań foliowych, które nadadzą się do wielokrotnego użytku, co pozwoli ograniczyć ilość śmieci.