nowoczesne bloki Przedsiębiorca
17 marca 2020

Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe, a ekologia

Świadomość w zakresie ochrony naturalnego środowiska ma obecnie ogromne znaczenie. Ekologia staje się powoli stylem bycia, który skłania człowieka do poszukiwania rozwiązań mających mniej destrukcyjny wpływ na Ziemię niż dotychczas. Nic dziwnego, że temat ten zaczyna dotyczyć także branży związanej z nieruchomościami. Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe nie tylko chronią środowisko, ale są również oszczędne.

Czym charakteryzuje się nowoczesne budownictwo ekologiczne?

Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wprowadzenie zmian mających na celu budowę ekologicznych osiedli. Okazuje się, że czasem niewielkie działania przynoszą zaskakujące efekty. Doskonałym przykładem jest, chociażby zwrócenie uwagi na ekspozycję budynku.

Specjalista z firmy Samson Dom Sp. z o.o. zauważa: Obecnie bardzo często można spotkać budynki charakteryzujące się ustawieniem wschodnio-zachodnim. Ma to związek z energooszczędnością pomieszczeń. Tego typu rozwiązanie zwiększa możliwość wykorzystania światła dziennego, przez co spada zużycie energii elektrycznej. Co więcej, na dachach budynków montowane są kolektory słoneczne i instalacje solarne, z których korzystają wszyscy mieszkańcy. Odnawialna energia może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania budynków, jak i samej ciepłej wody.

Ciekawe rozwiązania technologiczne

Nowoczesne budynki nastawione na ochronę środowiska bardzo często wprowadzają technologiczne nowinki do użycia, których mieszkańcy są odgórnie zobligowanie. Wśród najpopularniejszych wymienia się:

  • inteligentne systemy sterowania ciepłej,
  • czujniki ruchu sterujące oświetleniem w częściach wspólnych – na wejściu do budynku, na klatkach schodowych, w piwnicach oraz parkingu podziemnym.

Przed blokami oprócz parkingów dla samochodów pojawiają się także miejsca postojowe dla rowerów lub całe rowerownie, jako niewielki, dodatkowy budynek. To ma zachęcić mieszkańców do ekologicznego podróżowania do pracy, czy szkoły.

Ekologiczne wcale nie oznacza drogo

W społeczeństwie wciąż panuje błędne przekonanie, że nowoczesne technologie, zwłaszcza te związane z ekologią i energooszczędnością nie należą do najtańszych. Oczywiście taka inwestycja jest droższa niż standardowy budynek. Rozkładając jednak koszty na wszystkich mieszkańców, początkowa cena inwestycji zmienia się nieznacznie. Warto jednak zauważyć, że późniejsze utrzymanie tego typu nieruchomości generuje zdecydowanie niższe koszty. W wielu przypadkach budynki są wręcz samowystarczalne. Mieszkańcy ponoszą więc zdecydowanie opłaty czynszowe, które wiążą się głównie z utrzymaniem czystości w miejscach wspólnych, czy zagospodarowanie terenu zielonego przed blokiem.

Nowoczesne, ekologiczne osiedla powoli stają się standardem, nawet  w większych miastach, gdzie zazwyczaj powstają one na obrzeżach. Zainteresowanie tego typu nieruchomościami także rośnie, co może świadczyć o świadomości społeczeństwa.