nowoczesne zarzadzanie produkcja logistyka Przedsiębiorca
18 listopada 2020

Nowoczesne zarządzanie produkcją. Największe problemy i wyzwania

Efektywne zarządzanie produkcją jest nie lada wyzwaniem. Mogą w tym pomóc nowoczesne technologie – jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób je wykorzystać, by przyniosły wymierne korzyści. Zwłaszcza, że większość systemów biznesowych jest na tyle skomplikowana, że utrudnia pełne wykorzystanie ich potencjału. W jaki sposób zapewnić elastyczność, terminowość, wydajność oraz jakość produkcji bez zbędnych problemów?

Proces produkcyjny można porównać do gotowania – potrzebne są składniki oraz instrukcja, która umożliwi powstanie dania. Jeden, nawet niewielki błąd może spowodować, że efekt będzie daleki od oczekiwanego – i tyczy się to zarówno przyrządzania potraw, jak i produkcji.

Wyzwanie: mnogość procesów i komponentów

Warto jednak wspomnieć, że o ile gotowanie wymaga jedynie listy składników oraz dokładnego przepisu, tak zarządzanie produkcją jest procesem o wiele bardziej skomplikowanym. Nierzadko wykorzystuje się setki maszyn i wytwarza tysiące produktów. Do tego w grę wchodzi czynnik ludzki, czyli zatrudnieni pracownicy. Mnogość komponentów i „składników”, których ostatecznym efektem jest wytworzenie „dania”, czyli gotowego produktu – to podstawowe wyzwanie, z którym mierzą się każdego dnia zakłady produkcyjne. Zwłaszcza, że każdy proces może być realizowany oddzielnie – w tym przypadku produkcją nie zajmuje się wyłącznie jedna osoba, lecz cały zespół.

Dlatego dokładny opis procesów i komponentów to podstawa skutecznego zarządzania produkcją – wówczas możliwe jest zaplanowanie oraz realizacja działań, uwzględniając dostępne zasoby. Szczegółowe planowanie umożliwi wykorzystanie realnych możliwości produkcyjnych, a tym samym określenie przybliżonych czasów produkcji, kosztów oraz ilości potrzebnych surowców. Bez strat, przestojów oraz dodatkowych kosztów. To jak tworzenie przepisu idealnego – aby ostatecznie wszystko wyszło dokładnie tak, jak zostało zaplanowane. Wydaje się proste? Tymczasem skomplikowane procesy produkcyjne można utrudnić jeszcze bardziej i to główny problem, z którym należy się zmierzyć.

Problem: systemy informatyczne

Oczywiście systemy informatyczne nie są problemem samym w sobie – zdecydowanie ułatwiają zarządzanie produkcją. Sytuacja komplikuje się jednak, kiedy nie są wykorzystane wystarczająco efektywnie. Terminale rejestracji danych, systemy ERP, rozwiązania APS lub MES ułatwiają przyspieszenie oraz automatyzację zadań, a także wgląd w bieżącą sytuację. Tym samym pomagają w zwiększeniu efektywności oraz wydajności, a decyzje są podejmowane na podstawie faktycznych danych. Są to jednak tylko narzędzia, których można użyć poprawnie lub też nie. Co więcej często są na tyle skomplikowane, że nie pozwalają na pełne wykorzystanie ich potencjału.

Rozwiązanie? Ulepszenie systemów biznesowych, bez konieczności kupowania nowych lub kosztownych modyfikacji, oferowane przez firmę Novacura. Jeden uniwersalny system i jedno rozwiązanie? Każda firma jest inna, dlatego też każda potrzebuje rozwiązania dopasowanego pod kątem działalności. Tylko wówczas systemy informatyczne będą umożliwiały dokładne zaplanowanie zapotrzebowania materiałowego, wdrożenie planu produkcyjnego, ułożenie operacji produkcyjnych na każdym stanowisku, maksymalne wykorzystanie zasobów oraz bieżące raportowanie, dzięki któremu wszelkie problemy będą rozwiązywane na bieżąco, a koszty produkcji precyzyjnie rozliczane.

Zalety wykorzystania nowoczesnych metod zarządzania produkcją

Wyzwania i problemy związane z zarządzaniem produkcją mają jedną wspólną cechę – konieczne jest znalezienie rozwiązania, które umożliwi dojście do celu lub rozwiązanie trudności. Tak czy inaczej, należy podjąć właściwe działanie. W obydwu przypadkach pomóc może w tym nowoczesna technologia, czyli wspomniane już systemy zarządzania produkcją. Warto spojrzeć na nie z nieco szerszej perspektywy: nie tylko jako na narzędzia umożliwiające wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na realizację zadań i przezwyciężenie przeszkód. Niosą ze sobą również szereg innych zalet, dzięki którym zarządzanie produkcją może być znacznie łatwiejsze, a przede wszystkim bardziej efektywne. Usprawnienie procesów produkcyjnych to gwarancja, że sprostanie wymaganiom rynkowym nie będzie już wyzwaniem, a pojawiające się problemy będą mogły zostać usunięte na tyle szybko, że nie spowodują poważnych przestojów, a tym samym zbędnych kosztów.