doradca finansowy Przedsiębiorca
15 listopada 2021

O co zapyta Cię doradca finansowy? Co warto wiedzieć przed spotkaniem?

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert finansowych. Warunki kredytów różnią się między sobą. Samodzielne porównanie ich wszystkich wymaga dużej wiedzy, zaangażowania i czasu. Przy staraniach o kredyt pomóc może doradca finansowy. Pozwala on zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze. Żeby jednak mógł przedstawić dobrą ofertę, musi poznać sytuację klienta. Sprawdź, o co może zapytać doradca finansowy.

Kim jest doradca finansowy i co robi?

Z usług doradców finansowy korzystamy najczęściej podczas starań o kredyt. Wiele osób planujących zaciągnąć zobowiązanie finansowe w banku nie ma czasu zgłębiać samodzielnie skomplikowanych wniosków czy procedur. Doradca finansowy to osoba, która ma duże doświadczenie oraz wiedzę z zakresu finansów. Oprócz tego zna wszelkie aktualne oferty bankowe.

Doradca finansowy pomaga znaleźć dobrą ofertę kredytową, najlepiej odpowiadającą potrzebom wnioskodawcy. Oprócz tego wspiera klienta podczas całego procesu wnioskowania i kompletowania dokumentacji. Profesjonalnych doradców finansowych znaleźć można np. w ML Dom Finansowy.

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z doradcą finansowym?

Na pierwsze spotkanie z doradcą finansowym warto jest odpowiednio się przygotować. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakiej sprawie udajemy się po poradę. Niemniej jednak warto przygotować się na to, że doradca finansowy będzie zadawał pytania, które dotyczą szerokiego zakresu naszego życia. Na pewno możemy spodziewać się pytań o stan cywilny, rozdzielność majątkową oraz liczbę dzieci na utrzymaniu.

Doradca finansowy z pewnością będzie chciał szczegółowo poznać naszą sytuację finansową. Dlatego też pojawią się pytania o miesięczne dochody oraz sposób ich uzyskiwania, koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Istotna jest także kwestia naszych zobowiązań kredytowych w bankach i instytucjach finansowych. Jeśli zobowiązań jest dużo warto rozpisać wysokość poszczególnych miesięcznych rat, limitów w rachunkach bieżących czy na kartach kredytowych. Jeśli kredytobiorca jest po rozwodzie, mogą pojawić się pytania o alimenty.

Doradca finansowy będzie chciał zapewne poznać także naszą historię w BIK. Będzie pytał czy pojawiały się jakiekolwiek opóźnienia w spłacie zobowiązań bieżących, ale także tych już zamkniętych. W niektórych przypadkach (np. duża liczba zobowiązań), warto jest przed spotkaniem pobrać raport BIK. Dzięki temu doradca będzie mógł wnikliwie ocenić czy w spłacie zobowiązań pojawiały się jakieś znaczące opóźnienia.

W niektórych przypadkach konieczne może być także podanie szczegółowych informacji na temat posiadanego majątku, np. nieruchomości, ruchomości czy środków finansowych. Dzięki pozyskaniu tych wszystkich informacji doradca z dużym prawdopodobieństwem będzie w stanie oszacowaćszanse na uzyskanie kredytu. Oprócz tego zebranie tych informacji pozwoli mu wybrać ofertę kredytową najlepiej dopasowaną do potrzeb klienta.