wycinarka plazmowa Przedsiębiorca
30 czerwca 2021

O czym należy pamiętać, wybierając maszynę plazmową?

Jeżeli poszukujesz skutecznej metody cięcia metali, która zagwarantuje gładką krawędź przecięcia i pozwoli na zautomatyzowanie procesów technologicznych, powinieneś skupić uwagę na urządzeniach plazmowych. Jednocześnie zmniejszysz zużycie energii i obniżysz koszty eksploatacyjne. Przy wyborze maszyny plazmowej musisz jednak pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach. Przeczytaj jakich.

Technologia plazmowa w kilku zdaniach

Plazma wykorzystywana do cięcia metali jest zjonizowaną materią, przypominającą gaz, choć o wyższej jonizacji cząsteczek. Przewodzi ona prąd elektryczny, a jej opór maleje wraz ze wzrostem temperatury. Te własności wykorzystywane są w specjalistycznych palnikach do tworzenia łuku plazmowego. Łuk elektryczny o dużej energii kinetycznej jarzy się pomiędzy przecinanym materiałem a nietopliwą elektrodą. W ten sposób obrabiany materiał jest topiony i wydmuchiwany ze szczeliny cięcia. Powstaje precyzyjne przecięcie o równych i estetycznych krawędziach.

Urządzenia plazmowe – wyższy poziom technologiczny

Plazma wytwarzana jest dzięki specjalnym agregatom przy użyciu palnika plazmowego. Źródła plazmy to wydajne i żywotne urządzenia o konstrukcji zapewniającej bezawaryjne funkcjonowanie. Umożliwiają szybkie tempo pracy oraz stabilność całego procesu. Przecinarki plazmowe wyposażone w specjalne dysze mogą przecinać blachy i elementy metalowe o różnych grubościach. Dużym ułatwieniem przy cięciu plazmowym jest stosowanie głowic do ukosowania, które umożliwiają przecinanie materiałów pod dowolnym kątem. Warto zaznaczyć, że technika plazmowa doskonale nadaje się do automatyzacji produkcji poprzez wdrażanie systemów sterowania CNC, ale również może być wykorzystana do cięcia ręcznego. Z pełnym przeglądem urządzeń do cięcia plazmowego zapoznać się można na stronie dystrybutora techniki plazmowej Control z Mikołowa.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dobrej i niezawodnej maszyny plazmowej?

Maksymalne natężenie prądu wyjściowego wyrażane w amperach jest cenną informacją o wydajności przecinarki. Wartość ta wskazuje, jak grube materiały można ciąć i z jaką prędkością. Najczęściej źródła plazmy dysponują amperażem w przedziale 30-60 A, a bardziej zaawansowane maszyn do celów przemysłowych nawet do 1600A. Bardzo ważnym parametrem w pracy przecinarek wpływającym na ich wydajność jest cykl pracy. W obróbkach wymagających dużej wydajności założony prąd cięcia powinien być dostępny minimum w cyklu 60%, a w przypadku cięcia zmechanizowanego w 100%.

Zdolność cięcia określa się dwiema wartościami. Jedna dotyczy cięcia jakościowego, które zapewnia najwyższą jakość krawędzi, druga cięcia rozdzielającego, gdzie taka jakość nie jest konieczna. Parametry te określają przydatności maszyn do konkretnych potrzeb. Dobra przecinarka plazmowa powinna być wyposażona w elementy ułatwiające pracę, takie jak gniazdo Euro, manometr do kontroli ciśnienia, cyfrowy wyświetlacz prądu cięcia oraz filtr z reduktorem powietrza, który oczyszcza sprężone powietrze i utrzymuje stałą wartość ciśnienia.