Biuro open space Przedsiębiorca
18 stycznia 2022

O czym trzeba pamiętać, projektując biuro open space? 

Układ „open space” wymaga zastosowania odpowiednich mebli biurowych, pozwalających na efektywną i komfortową pracę w podobnie zaplanowanej przestrzeni. Specyfika takiej „formy” aranżacji polega na przemyślanym ustawieniu wielu stanowisk pracy w jednym pomieszczeniu – ogranicza się tym samym koszty związane z organizacją osobnych gabinetów. O czym jednak nie można zapomnieć, projektując takie miejsce?

Urządzenie biura w „stylu” open space niesie za sobą szereg korzyści dla całej firmy. Nie chodzi tutaj tylko o obcięcie kosztów, jakie byłyby generowane przez „postawienie” oraz utrzymanie osobnych pomieszczeń, ale także swobodny, szybki przebieg informacji i wygodną wymianę dokumentów. Proponowane rozwiązanie pozwala też na rozwój relacji między pracownikami, a tym samym ogranicza ewentualne poczucie wykluczenia czy hierarchizacji. Zespół wydaje się bardziej zżyty, co przekłada się również na efekty i jakość współdziałania.

Meble biurowe w projekcie open space 

Chociaż open space to dosłownie „otwarta przestrzeń”, należy zapewnić pracownikom pewną intymność i możliwość skupienia się na wykonywanych obowiązkach zawodowych. Konieczne jest więc właściwe wygłuszenie pomieszczenia, do czego przydają się m.in. panele akustyczne na biurka. Jak dodają eksperci z łódzkiej firmy Mont-plast, odpowiednio zaprojektowane meble biurowe nie przypominają dawnych „boxów”, ale są wyposażone w niskie, praktyczne ścianki, dzięki którym hałas jest znacznie mniejszy, a komfort pracy – o wiele większy.

Projektując podobną przestrzeń, warto zwrócić uwagę na wykorzystywaną kolorystykę – beże, biele czy szarości powodują, że „morale” zespołu zdecydowanie spadają, a wraz z nimi – efekty pracy. Ładne, eleganckie stanowiska mobilizują do dalszych starań oraz sprawiają, że szybko odzyskuje się straconą energię. Wiele osób, które korzystają z mebli biurowych (w Łodzi np. popularnych w „call center”) dostosowanych do „open space’u” docenia nowoczesny design i wygodę, jakiej zwykle nie posiada konkurencyjne wyposażenie.

Open space: komfort i estetyka mebli biurowych 

Należy pamiętać, że choć sprzęty powinny być do siebie podobne, muszą zarazem odpowiadać na potrzeby indywidualnego pracownika. Szczególne znaczenie przypisuje się krzesłom, które wyposaża się w szeroką możliwość regulacji, a także wygodne siedzisko i oparcie dopasowane do długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Organizując biuro w stylu open space, warto zatem zadbać o komfort i zdrowie każdego członka zespołu przez zakup profesjonalnych mebli i odpowiednią aranżację pomieszczenia.