Obróbka CNC Przedsiębiorca
23 sierpnia 2021

Obróbka CNC w produkcji detali

Obecnie w przemyśle oraz w małych zakładach i warsztatach, gdzie odbywa się produkcja detali, istnieje trend, aby automatyzować wszelkie procesy. Nic w tym dziwnego, bo w dobie wszechobecnej konkurencji trzeba minimalizować koszty i jednocześnie maksymalnie podnosić jakość. Dlatego przy dostępie do nowych technologii wykorzystuje się każdą ekonomiczną metodę. Jedną z nich jest obróbka CNC, która stała się już normą.

Czym jest obróbka CNC?

Nazwa CNC jest angielskim skrótem, który oznacza komputerowe sterowanie numerycznym urządzeniem. Obróbkę CNC wykonuje się najczęściej z pomocą nowoczesnych frezarek lub tokarek. Konkretny element obrabia się etapowo. Pierwszą czynnością jest projektowanie komputerowe, następnym zaś odpowiednie jego przetworzenie. Etap końcowy to wykonanie pracy przez maszynę. Samą pracę obrabiarki cechuje bardzo wysoka precyzja i dokładność. Ze względu na istnienie konkretnego programu samego procesu można go powtórzyć wiele razy i w każdym przypadku otrzymać identyczne parametry wyprodukowanego przedmiotu.

Nowoczesne maszyny CNC stosują firmy takie, jak BRATECH, które oferują usługi polegające na profesjonalnej obróbce metali i tworzyw. Maszyny CNC umożliwiają im uzyskanie wysokiej jakości obrabianych elementów oraz powtarzalność procesów. Możliwe jest tworzenie zarówno długich, jak i krótkich serii produktów. Specjaliści od obróbki CNC realizują projekty na zamówienie lub też korzystają z już istniejących.

Jakie są zalety korzystania z obrabiarek CNC?

Oprócz wymienionych zalet polegających na precyzji i dokładności wykonania obróbka za pomocą maszyn CNC niesie za sobą szereg innych korzyści. Najważniejsza to znaczna oszczędność czasu, zauważalna zwłaszcza przy produkcji wielkoseryjnej.

Inną zaletą jest mały stopień skomplikowania prac. Obróbka CNC  jest łatwa dzięki przyjaznemu interfejsowi każdej maszyny. Dlatego operator może panować nad całym procesem. Nie znaczy to jednak, że na maszynie CNC mogą pracować przypadkowi ludzie bez przygotowania.

Każdy, kto chce pracować na tego typu maszynach, powinien ukończyć odpowiednie szkolenia lub kursy. Niektóre z nich dotyczą również programowania. W niektórych przypadkach operator może zmieniać parametry procesu lub modyfikacji niektórych współrzędnych. Wszystko zależy od potrzeb projektu. Ponadto niezwykle istotny jest całościowy nadzór nad produkcją.

Umiejętności polegające na programowaniu maszyn CNC są wyjątkowo doceniane na rynku pracy. Coraz więcej przedsiębiorstw używa maszyn numerycznych, a ich operatorzy są grupą szczególnie poszukiwaną. Oczywiście wiąże się to z odpowiednim wynagrodzeniem za tę pracę.