Obsługa księgowa Przedsiębiorca
1 października 2021

Obsługa księgowa firm – czy to się opłaca?

Częstą praktyką stosowaną przez firmy jest powierzenie prowadzenia księgowości biurom rachunkowym. Ten model pozwala właścicielom mniejszych przedsiębiorstw na uniknięcie pomyłek podczas tworzenia comiesięcznego bilansu, co później może skutkować naliczeniem kar przez dany urząd. Biura rachunkowe, które się specjalizują w sprawach księgowych, dzięki temu mogą zarabiać.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe jest przedsiębiorstwem, które zajmuje się różnymi zagadnieniami związanymi z księgowością danego podmiotu gospodarczego. W jego kompetencje wchodzi między innymi prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji VAT czy sporządzanie deklaracji PIT i CIT, a także usługi kadrowo-płacowe takie jak ewidencja urlopów, nadgodzin lub zwolnień lekarskich pracowników.

Dodatkowo biuro rachunkowe może wspomóc przedsiębiorcę podczas zakładania działalności gospodarczej, a także wypełnianiu wniosków kredytowych. Specjalizuje się także w archiwizacji dokumentów (niektóre z nich mogą być przechowywane nawet przez 50 lat), czy tworzeniu prognoz finansowych.

Czy opłaca się prowadzić biuro rachunkowe?

Zakładając biuro rachunkowe, potencjalny właściciel przedsiębiorstwa zastanawia się, czy jest to opłacalne. Wiele zależy od tego, z iloma firmami dane biuro współpracuje. Im więcej tych podmiotów jest, tym większe zarobki co miesiąc wpływają na konto właściciela.

Koszt współpracy danej firmy z biurem rachunkowym uzależniony jest także od jej zakresu. Nie zawsze konkretne biuro zajmuje się kompleksową obsługą przedsiębiorstwa. Czasem zajmuje się jedynie księgowością, a sprawy kadrowe pozostają w gestii właściciela firmy.

Kto może założyć biuro rachunkowe?

Jednak nie każdy może założyć biuro rachunkowe. Przepisy prawa jasno opisują, że aby prowadzić takie przedsiębiorstwo, należy mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Konieczny jest również zakup ubezpieczenia OC oraz nie można być karanym w określonych dziedzinach prawa.

Na rynku działa obecnie bardzo duża liczba biur rachunkowych i wybór odpowiedniego może być kłopotliwy. Warto umówić się na spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstw, aby poznać ich oczekiwania i przygotować ofertę. W Gliwicach bardzo dobre opinie zbiera TaxOnline24. Charakteryzuje się ono wszechstronną wiedzą oraz sporym doświadczeniem, które w tej branży jest nieocenione.