Przedsiębiorca
31 października 2018

Ogrzewanie elektryczne domu – co warto o nim wiedzieć?

Ogrzewanie budynku w naszej strefie klimatycznej jest niezbędne do zapewnienia komfortu termicznego przez cały rok. Do wyboru są różne systemy grzewcze, których konstrukcję warunkuje źródło ciepła. Może nim być piec na gaz, ekogroszek czy inne paliwo stałe. Jednym z ciekawych
i bezproblemowych rozwiązań jest ogrzewanie elektryczne. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając je do domu.

Zalety i wady ogrzewania elektrycznego

Jak każdy typ ogrzewania, również wersja zasilana energią elektryczną ma swoje wady i zalety. Tych pierwszych jest jednak znacznie mniej, dlatego warto wymienić je w pierwszej kolejności. Podstawę wyboru takiej formy systemu grzewczego stanowią koszty eksploatacji. W stosunku do cen gazu czy opału stałego cena energii elektrycznej jest znacznie wyższa. Drugą wadą ogrzewania elektrycznego jest mała efektywność wykorzystania energii. Podczas gdy najlepsze piece konwekcyjne mają efektywność nawet do 98%, w przypadku prądu tylko 30% energii pierwotnej trafia do systemu. To oznacza trzykrotnie mniejszą wydajność w stosunku do ogrzewania gazem czy węglem. Dokładne przeanalizowanie kosztów instalacji i eksploatacji jest podstawowym czynnikiem, który decyduje o wyborze takiego rozwiązania. Za jego instalacją przemawiają jednak liczne zalety:

  • brak pieca, który wymaga stałej obsługi i konserwacji,
  • brak produktów spalania, a w efekcie – pyłów i gazów w powietrzu,
  • brak wpływu na wilgotność powietrza,
  • równomierny rozkład temperatur,
  • możliwość precyzyjnego sterownia poziomem temperatur,
  • niskie koszty eksploatacji samej instalacji.

Najpopularniejsze ogrzewanie elektryczne podłogowe nie wymaga też podnoszenia temperatury
w całym pomieszczeniu. Ogrzania do pożądanej temperatury wymaga jedynie strefa przebywania człowieka, a to oznacza oszczędności.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – maty i kable

Wybór ogrzewania podłogowego wymaga przede wszystkim precyzyjnego wyliczenia potrzeb grzewczych budynku i dopasowania do nich elementów instalacji. To zadanie można powierzyć specjalistom takim jak firma Elfap Andrzej Pitorak. Specjalizuje się ona w wykonywaniu i remontach różnych instalacji elektrycznych, w tym również systemów grzewczych w budynkach. Ważnymi elementami ogrzewania elektrycznego są maty grzejne lub przewody, które montuje się:

  • w wylewce betonowej,
  • w wylewce samopoziomującej pod posadzką
  • w warstwie elastycznego kleju,
  • pod podłogą z paneli lub desek.

Każda z tych czerech metod wymaga wyboru innego typu maty czy przewodów. Jest on też uzależniony od tego, czy ogrzewanie jest montowane na etapie budowy czy podczas remontu
w gotowym domu. Maty mogą być zasilane jednostronnie lub dwustronnie oraz różnią się wymiarami, powierzchnią grzewczą i mocą.

Grzejniki elektryczne

Uzupełnieniem ogrzewania podłogowego mogą być drabinkowe grzejniki elektryczne. Do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 4 m2 konieczne jest dostarczenie około 300 W energii. Pozwala to
na utrzymanie temperatury np. w łazience na poziomie 23 st. C. Takie ogrzewanie nie musi być wykorzystywane przez całą dobę, a jedynie na godzinę przed kąpielą. Dzięki swojej konstrukcji grzejniki drabinkowe doskonale też nadają się na suszarki.