Przedsiębiorca
4 stycznia 2018

Opieka ginekologiczna i okołoporodowa w gabinecie ginekologicznym

Ciąża jest wyjątkowym stanem fizycznym i psychicznym dla każdej kobiety. Wiąże się ona ze zmianą przyzwyczajeń życiowych, włączając intensywność i rodzaj aktywności fizycznej. Najważniejsza jest jednak, stała opieka okołoporodowa, którą kobieta uzyskuje w gabinecie ginekologicznym. Warto wiedzieć, że istnieją tak zwane standardy postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a ich rozszerzone i szczególne zastosowanie jest w przypadku ciąży powikłanej.

Ciąża niepowikłana – ciąża fizjologiczna

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 roku, za ciążę fizjologiczną uważa się ciążę, która przebieg w sposób prawidłowy – bez żadnych powikłań, wymagających stosowania odpowiednich środków farmakologicznych. Kobiety zgłaszające się do gabinetów ginekologicznych powinny dokładnie prześledzić rekomendacje danego lekarza specjalisty. Świetne opinie posiada Ulman-Włodarz Izabela, prof. ATH, dr hab. nauk med. spec. ginekolog-położnik, która posiada długoletnią praktykę ginekologiczno-położniczą, a także wkład w rozwój medycyny, czynnie działając w ośrodkach akademickich.

Odpowiednia opieka okołoporodowa

Po wykryciu ciąży kobieta musi zastosować się do zalecanego zakresu profilaktycznych działań w zakresie pielęgnacji zdrowia, a także specjalistycznych badań diagnostycznych, w tym konsultacji medycznych. W przypadku ciąży niepowikłanej do dziesiątego tygodnia ciąży kobieta powinna dokonać w gabinecie ginekologicznym badania ogólne, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, określenie wzrostu i masy ciała, badanie gruczołów sutkowych, a lekarz ginekolog powinien ocenić również ryzyko ciążowe. Specjalistycznymi badaniami diagnostycznymi w przypadku ciąży (wykonane do 10 tyg. ciąży) są: określenie grupy krwi i Rh, przeciwciała odpornościowe, badanie ogólne moczu, badanie czystości pochwy oraz cytologia, badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, a także specjalistyczne badania dotyczące HIV, HCV oraz oznaczenie wirusa HPV.

Wśród badań można wyróżnić także ważną diagnostykę stomatologiczną, a także badania w kierunku toksoplazmozy i różyczki.  Każda kobieta powinna wraz ze swoim lekarzem ginekologiem ustalić zakres kolejnych wizyt i badań, które będą przeprowadzone. W przypadku ciąży niepowikłanej wizyty powinny odbyć się w 11-14 tyg. ciąży, 15-20 tyg. ciąży, 21-26 tyg. ciąży, 27-32 tyg. ciąży, 33-37 tyg. ciąży, 38-39 tyg. ciąży, a następnie po 40-tym tygodniu ciąży – badania powinno przeprowadzać się, co dwa dni. Zakres opieki medycznej w przypadku ciąży niepowikłanej jest, zatem bardzo szeroki, dlatego każda kobieta w ciąży powinna dokładnie przemyśleć wybór specjalistycznego ośrodka ginekologicznego. Najlepsze gabinety wyróżniają się diagnostyką położniczą, diagnostyką ginekologiczną, a także profilaktyką nowotworową.

Ciąża powikłana

W przypadku ciąży powikłanej bardzo ważne jest częste i regularne odwiedzanie gabinetu ginekologicznego. Warto pamiętać o tym, że najlepsi ginekolodzy posiadają również wiedzę z zakresu psychologii – udzielą Ci porad, w jaki sposób nie stresować się ciążą powikłaną i przejść ją w sposób prawidłowy dla Twojego zdrowia i dziecka. Jeśli chodzi o ciąże powikłane, najczęściej wyróżnia się ciążę powikłaną nadciśnieniem tętniczym, ciążę zagrożoną porodem przedwczesnym, ciążę wielopłodową, a także ciąże powikłaną cukrzycą. To właśnie cukrzyca zaliczana jest to najczęściej wikłającym ciążę stanów metabolicznych. Występuje ona nawet do 5% wszystkich wykrytych ciąż. Warto pamiętać, że ciąża powikłana cukrzycą występuje w dwóch odmianach: cukrzyca przedciążowa – kobieta choruje na cukrzyce przed zajściem w ciążę, cukrzyca ciążowa – zaburzenia rozwijają się podczas rozpoznania ciąży. W przypadku rozpoznania ciąży powikłanej należy ściśle stosować się do zaleceń ginekolog – czy w przypadku nadciśnienia tętniczego, ciąży wielopłodowej, ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem, czy opisanej szerzej ciąży cukrzycowej – ponieważ powikłania te mogą inicjować nieprawidłowości rozwoju dziecka. Na szczęście odpowiednie prowadzenie ciąży niweluje ryzyko, dając gwarancję na prawidłowy poród i pełne zdrowie matki oraz dziecka.

Warto wiedzieć, że sposób prowadzenia czy to ciąży fizjologicznej, czy powikłanej uwarunkowany jest cechami fizycznymi i zdrowotnymi danej pacjentki. Najlepsze gabinety ginekologiczne zawsze rozpatrują każdy przypadek indywidualnie. Wybierając renomowanego ginekologa, uzyskasz również wsparcie związane z tak ważną i propagowaną przez Ministerstwo Zdrowia profilaktykę nowotworową.