biura rachunkowe Podatnik, Przedsiębiorca
4 maja 2016

Optymalizacja kosztów firmy poprzez współpracę z biurem rachunkowym

Jedną z decyzji, którą należy podjąć przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej jest sprawa związana z księgowością. Rozważamy wtedy dwa wyjścia – prowadzenie rachunkowości we własnym zakresie lub oddanie jej profesjonalnemu biurowi rachunkowemu. Które z nich przyniesie więcej korzyści?

Czy prowadzenie rachunkowości na własną rękę jest opłacalne?

Prowadzenie rachunkowości na własną rękę wymaga poznania wielu zagadnień związanych z tą dziedziną. Jest to niezbędne, aby dostrzegać wszystkie zależności związane z przepływem pieniędzy dokonujące się w trakcie działalności własnej firmy. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom, powstają programy komputerowe ułatwiające pracę związaną z księgowością. Po wpisaniu odpowiednich danych obliczają one podatki i generują odpowiednie dokumenty. Jak widać, przy samodzielnym prowadzeniu księgowości należy mieć wiedzę zarówno teoretyczną dotyczą wszelkich zagadnień i definicji, jak i praktyczną, która w tym przypadku oznacza umiejętność posługiwania się programami komputerowymi.

Zalety współpracy z biurem rachunkowości

Jeżeli firma się rozrasta, z czasem możemy pomyśleć o outsourcingu niektórych działań, np. tych, związanych z rachunkowością. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, również ze względu na optymalizację kosztów. W przypadku współpracy z biurem rachunkowym odpadają wydatki związane z pensją księgowego i organizacją jego stanowiska. Ponadto, im dłużej ona trwa, tym możliwość uzyskania zniżek w biurze jest większa. Oprócz podstawowych usług, jakie oferuje biuro rachunkowe (prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, rozliczenia podatkowe, prowadzenie ksiąg handlowych oraz ksiąg z wynagrodzeniami dla pracowników), można również zasięgnąć opinii u doradców, którzy zaproponują np. zmiany związane z formą opodatkowania dochodów lub przychodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej. Specjaliści zatrudnieni w biurach rachunkowych mają wieloletnie doświadczenie, a także są na bieżąco z obowiązującymi przepisami prawnymi, dzięki czemu mogą wprowadzić efektywne rozwiązania dotyczące naszego przedsiębiorstwa.

Czas, który zaoszczędzimy, nie przejmując się działaniami rachunkowymi, możemy przeznaczyć na inne aspekty naszej działalności, dlatego outsourcing jest bezpiecznym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa – podkreśla specjalista z Biura Prawniczo-Księgowego s.c. Krystyna i Katarzyna Wawrzynek, którego podstawowym obszarem działalności jest kompleksowa obsługa przedsiębiorstw w zakresie usług księgowych i płacowych oraz doradztwo podatkowe.