Rolnik naprawia ciągnik Przedsiębiorca
21 maja 2021

Oryginalne czy zamienniki – jakie części do maszyn rolniczych wybierać?

Na rynku motoryzacyjnym znaleźć można kilkanaście rodzajów zamienników jednej i tej samej oryginalnej części. Obecnie podrobić którykolwiek element jest bardzo łatwo. Producenci zamienników wymyślają coraz lepsze i nowocześniejsze rozwiązania, które mają przekonać niezdecydowanych konsumentów do sięgania właśnie po ich produkty. Czy części zamienne powinny budzić obawy? Co stosować: oryginalne czy zamienniki, aby maszyna rolnicza służyła jak najdłużej?

Różnice między częściami oryginalnymi i zamiennymi

Pierwszą zasadniczą różnicą pomiędzy częściami oryginalnymi i zamiennymi jest to, że po te pierwsze sięga się najczęściej podczas serwisów w ramach gwarancji w autoryzowanych punktach, natomiast te drugie stosuje się po okresie gwarancyjnym. Zakłady mechaniczne oraz hurtownie części zamiennych walczą o klientów i oferują zróżnicowaną ofertę części oraz akcesoriów. Oryginały proponowane są raczej rzadko, głównie z powodu chęci zaoszczędzenia. Jakie są kluczowe różnice pomiędzy częściami oryginalnymi i zamiennymi?

Bez względu na rodzaj maszyny rolniczej – mogą to być zarówno części do ciągnika Claas, jak i kombajnu Fendt – każdy z komponentów posiada szeroko rozpowszechnione oznaczenia: OE, OEM, OEQ oraz AM. Co one oznaczają?

 • OE (ang. oryginal equipment) – dotyczy oryginalnych części, są oznaczone logiem producenta pojazdu i stosuje się je na tzw. pierwszy montaż,
 • OEM (ang. Original Equipment Manufacturer) – dotyczy oryginalnych części, jednak nie są oznaczone logiem producenta pojazdu, a producenta samej części; wykorzystywane na pierwszy montaż;
 • OEQ (ang. original equipment quality) – części o jakości porównywalnej do oryginalnej potwierdzonej testami i certyfikatami, jednak nie wykorzystuje się ich już do pierwszego montażu; w Polsce znane są pod oznaczeniem P,
 • AM – wszystkie części zamienne, które nie mają żadnych certyfikatów jakości.

Części oryginalne oznaczone są jako OE lub OEM, natomiast zamienniki OEQ (P) lub AM. Różnią się zatem posiadanymi certyfikatami (lub ich brakiem), rekomendacjami producenta i marką. Zamienniki z oznaczeniem AM nie są produkowane przez znane marki, nie mają żadnych certyfikatów, a producenci maszyn rolniczych nie rekomendują ich w swoich autoryzowanych serwisach. Jako że za każdą z tych cech należy dodatkowo zapłacić, zamienniki są o wiele tańsze niż oryginały. Cena w przypadku niektórych części jest niższa nawet o 60%. Nie oznacza to jednak, że tracą one tyle samo na jakości. Zamienniki kupione ze sprawdzonego miejsca lub polecone przez profesjonalnego mechanika nie powinny wyrządzić maszynie szkody. Co istotne, części jakości OEQ są objęte gwarancją producenta, który potwierdza ich najwyższą jakość porównywalną z oryginałami.

Kiedy stosować części zamienne?

Różnice pomiędzy częściami oryginalnymi a zamiennymi często nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Zarówno mechanik, jak i użytkownik maszyny rolniczej mają swoje zdanie dotyczące części do kombajnów, siewników czy ciągników. Niektórzy twardo obstają za częściami oryginalnymi, inni uważają, że zamienniki sprawdzają się równie dobrze. Po oryginalne części można sięgać w przypadku:

 • posiadania dużego budżetu na naprawy maszyn,
 • napraw w autoryzowanych serwisach,
 • napraw nowych lub kilkuletnich aut, które są jeszcze objęte gwarancją (pozwala to zachować faktyczną wartość pojazdu na dłużej).

Wysokiej jakości części zamienne można stosować w takich sytuacjach jak:

 • naprawy starszych modeli maszyn,
 • naprawy maszyn o dużym przebiegu,
 • naprawy mniej znaczących układów pojazdu,
 • brak dostępnych części oryginalnych (na przykład z powodu wieku maszyny),
 • szybkich napraw podczas prac na polu.

Wymieniając cały układ lub podzespół, dobrze sięgać po części od tego samego producenta. Nie powinno się mieszać części zamiennych i oryginalnych różnych marek, ponieważ trudniej je spasować względem siebie i może to spowodować awarię sprzętu. Podczas każdej naprawy trzeba brać pod uwagę, że niektóre części maszyn rolniczych zużywają się bardzo szybko. Jest to spowodowane naturalnym procesem ich długotrwałego eksploatowania. Kombajny, ciągniki czy siewniki często pracują nawet po kilkanaście godzin dziennie w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Wszystko to sprawia, że każdorazowe wymienianie łańcuchów, filtrów czy olejów na oryginalne może znacznie nadszarpnąć budżet rolnika.

Gwarancja maszyn rolniczych a części zamienne

Wiele osób nie korzysta z części zamiennych w obawie przed utratą gwarancji na swoje maszyny rolnicze. Czy słusznie? Jak mówi ekspert z Agropol24, części do maszyn rolniczych:

W Polsce od 1 listopada 2004 roku obowiązuje rozporządzenie Unii Europejskiej mówiące o wejściu w życie przepisów GVO. Dyrektywa ta umożliwia właścicielom indywidualnie decydować o wymienianych częściach w swoich pojazdach. Oznacza to, że w przypadku wyboru części zamiennej nie stracą oni gwarancji na pojazd. Nie ulegnie ona również żadnym ograniczeniom. Muszą to jednak być części zamienne o jakości porównywalnej do oryginałów i pochodzących ze sprawdzonego źródła.

Wybór pomiędzy częściami oryginalnymi i zamiennymi należy do właściciela pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że maszyny rolnicze często pracują po kilkanaście godzin dziennie. Dlatego bez względu na to, czy wybierasz części zamienne czy oryginały – zawsze kupuje je u renomowanego dostawcy.