Przedsiębiorca
4 listopada 2019

Ościeżnica – najczęściej stosowane materiały i ich zalety

Ościeżnica to nieruchoma rama osadzana w wewnętrznej krawędzi otworu budynku – okiennego lub drzwiowego. Do niej montowane są na zawiasach skrzydła drzwi, okien czy bram. Stanowi zatem ważny element wyposażenia wnętrza i często decyduje o funkcjonalności drzwi oraz okien. Podobnie też jak one może być wykonana z różnych materiałów. W artykule przybliżamy zalety najpopularniejszych.

Ościeżnice drewniane i MDF

Drewno oraz inne materiały drewnopochodne, jak na przykład płyty MDF, to niezaprzeczalnie najczęściej wykorzystywane w budownictwie surowce. Doskonale sprawdzają się właśnie w produkcji drzwi i ościeżnic, parapetów, profili okiennych czy innych podobnych elementów wykończeniowych. Za ich użyciem przemawia uniwersalny charakter, drewno pasuje bowiem do każdego miejsca i stylizacji, wystarczy jedynie poddać je właściwej obróbce – na przykład malowaniu czy lakierowaniu. Niezależnie od tego, czy wykorzystywane są egzotyczne, czy krajowe gatunki, drewniane wyroby cechują się wysoką trwałością i wytrzymałością.  Płyty pilśniowe średniogęste z włókien drzewnych, czyli MDF wykorzystywane są przez producentów takich jak BKT System do wyrobu zarówno drzwi wewnętrznych, jak i ościeżnic. Zaletą tego materiału jest jego lekkość oraz łatwość obróbki w procesie skrawania.

W powszechnym użyciu funkcjonuje kilka typów ościeżnic drewnianych i z MDF. Znajdziemy tu między innymi ościeżnice nakładane na ościeże muru, które nie ograniczają światła otworu drzwiowego, ościeżnice blokowe mocowane na wewnętrznej krawędzi otworu oraz ościeżnice obejmujące mur lub narożne.

Ościeżnice do zadań specjalnych

W nowoczesnym budownictwie, zwłaszcza technicznym czy specjalistycznym, szczególnie cenione są wyroby stalowe. To one znajdują zastosowanie w konstrukcjach zakładów przemysłowych czy budynków komercyjnych. Podczas gdy drzwi najczęściej wykonywane są z drewna czy płyt, to wśród ościeżnic coraz większą popularność zyskują ościeżnice stalowe. W zależności od naszych potrzeb mogą one być wyposażone w:

  • skosy łączone spawem ciągłym;
  • wsporniki do montażu w ścianach kartonowo-gipsowych;
  • sztywny profil dostosowany do grubości ścian;
  • elastyczny profil uszczelniający i tłumiący;
  • przykręcane lub spawane szyny dystansowe;
  • regulator zapadki zamka.

Podobnie jak w przypadku ościeżnic drewnianych napotkać możemy różne rodzaje o szerokim zakresie zastosowań. Tu również występują ościeżnice obejmujące, a ponadto też składane czy przeznaczone do wnętrz designerskich – na przykład z półokrągłą opaską po stronie przeciwnej do drzwi.

Ościeżnice stalowe sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, ale konieczność ich zastosowania pojawia się w przypadku drzwi RTG. To szczególny typ drzwi medycznych stosowany, jak wskazuje nazwa, w pracowniach RTG, pracowniach badań mammograficznych czy laboratoriach, gdzie konieczne jest zastosowanie ochrony przed radiacją.