outsourcing-ksiegowy Pracodawca, Przedsiębiorca
14 września 2016

Outsourcing księgowy – zalety i wady

Zasadniczym powodem korzystania z usług outsourcingowych jest możliwość zorientowania wszystkich sił przedsiębiorstwa na realizacji jego najważniejszych celów. Z tego powodu najczęściej firmy sięgają po usługi zewnętrzne do prowadzenia niezbędnych, ale peryferyjnych względem głównego profilu działalności działów, takich jak administracja, IT, catering i sprzątanie.

Outsourcing w prowadzeniu działalności gospodarczej jest stosunkowo nowym trendem w Polsce. Jego rosnąca popularność spowodowana jest przede wszystkim możliwością wprowadzenia pokaźnych oszczędności w budżecie firmy – wyjaśnia nasz rozmówca z Biura Księgowego Liczydło. Wynikają one głównie z eliminacji kosztów zatrudnienia i szkolenia pracowników oraz udostępnienia im miejsca pracy.

Zalety outsourcingu księgowości

Redukcja kosztów księgowości

Jak już wspomnieliśmy, główną zaletą skorzystania z usług zewnętrznego biura księgowego jest oszczędność. Outsourcing księgowy pozwala na ograniczenie kosztów rekrutacji i zatrudnienia pracowników, kosztów administracyjnych oraz wydatków związanych z aktualizacją oprogramowania księgowego.

Jakość i bezpieczeństwo księgowości

Zewnętrzny księgowy to dla przedsiębiorstwa gwarancja jakości usług. Wyspecjalizowane w usługach księgowych i rachunkowych kancelarie dbają o stały, wysoki poziom świadczonych klientom usług i poświęcają wiele uwagi podnoszeniu kwalifikacji pracowników. Posiadają też aktualne ubezpieczenie (warto to sprawdzić!), dzięki czemu nawet w razie mało prawdopodobnych pomyłek odpowiedzialność finansowa spada na biuro księgowe.

Nie tylko rozliczenia roczne

Nowoczesne biura rachunkowe oferują nie tylko prowadzenie ksiąg oraz dokonywanie miesięcznych i rocznych rozliczeń z Urzędem Skarbowym, ale także profesjonalne doradztwo, które pomaga przyspieszyć i zoptymalizować proces rozwoju przedsiębiorstwa. Wybierając księgowego, warto zwrócić uwagę, czy będzie potrafił pomóc nam w razie chęci zaciągnięcia kredytu lub uzyskania wsparcia z dotacji unijnych – zauważa ekspert z Biura Rachunkowego Liczydło.

Wady outsourcingu księgowości

Ujemną stroną korzystania z zewnętrznych usług księgowych jest zwykle obawa przed wynoszeniem informacji na temat finansów poza firmę. Sposobem na pozbycie się tego lęku jest dokładne zapoznanie się z uprawnieniami danego biura księgowego oraz poszukanie opinii wcześniejszych klientów, co pozwoli rozwiać wątpliwości dotyczące uczciwości i rzetelności świadczonych usług rachunkowych.