Sprzątanie biura Przedsiębiorca
9 września 2021

Outsourcing usług sprzątających jako rozwiązanie dla firm

Utrzymanie porządku w budynkach należących do firmy jest nie lada wyzwaniem. Takie obiekty są każdego dnia użytkowane przez dziesiątki, a nawet setki osób. Dlatego zadania związane ze sprzątaniem nie mogą być powierzone pracownikom wykonującym inne obowiązki. Muszą się tym zająć wyspecjalizowane osoby. Najlepsze rozwiązanie to skorzystanie z outsourcingu usług sprzątających. Zobacz dlaczego.

Outsourcing usług sprzątających – co to jest?

Outsourcing usług sprzątających, jest to mówiąc najprościej, zlecenie usług związanych z utrzymaniem porządku w budynku zewnętrznej firmie specjalizującej się w tej dziedzinie. Pracuje ona jako podwykonawca i rozlicza się w modelu B2B, co oznacza, że firma zlecająca jej wykonanie prac nie zatrudnia osób sprzątających. Rozliczenie najczęściej następuje w oparciu o jedną, krótką fakturę, a zakres prac jest dostosowywany do oczekiwań zamawiającego. To właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na ten model współpracy.

Jakie są zalety korzystania z outsourcingu w zakresie sprzątania?

W teorii firma mogłaby zatrudnić do sprzątania budynku własnego pracownika czy dwóch. Wiąże się z tym jednak szereg problemów. Przede wszystkim – wyższy koszt zatrudnienia. Nierzadko bywa, że podpisanie umowy o pracę z jedną czy dwiema osobami wiąże się z większymi wydatkami niż outsourcing usług sprzątających.

Tymczasem skorzystanie z usług w tym zakresie przynosi szereg korzyści. Te najważniejsze to:

  • ograniczenie ingerencji zlecającego w wykonanie prac związanych ze sprzątaniem biura czy obiektu komercyjnego – umowa jest zawierana na warunkach odpowiadających obu stronach i to firma, której powierza się wykonanie usług, opowiada za ich realizację, w tym za rozwiązywanie problemów kadrowych, sprzętowych itp.,
  • możliwość wykonania sprzątania w dogodnych godzinach – niekoniecznie w tych samych, w których pracuje firma. Ekipa sprzątająca może wejść do biura np. późnym wieczorem, aby nie przeszkadzać zespołowi,
  • wysoki standard obsługi – profesjonaliści dysponują wysokiej klasy sprzętem, w tym maszynami sprzątającymi, które nie tylko przyspieszają wykonywanie prac, ale też zwiększają ich dokładność,
  • elastyczne zasady współpracy – zakres obsługi związanej ze sprzątaniem można zawsze rozszerzyć czy zmienić, w oparciu o bieżące potrzeby firmy.

Dlatego model, w którym sięga się po zewnętrzne usługi sprzątania w firmie, bardzo się spopularyzował w ostatnich latach, a firmy takie jak Viacore realizujące usługi w tym zakresie poszerzyły portfel klientów.