Paletyzacja robotem Przedsiębiorca
27 października 2021

Paletyzacja robotem – zalety rozwiązania

Dzięki zastosowaniu robotów na liniach produkcyjnych możliwe jest maksymalne usprawnienie, a także przyspieszenie wytwarzania produktów różnego pokroju przy zachowaniu wysokiej efektywności i minimalizacji pracy. To domena przemysłu 4.0, który z każdym rokiem coraz prężniej się rozwija. Roboty produkcyjne są drogą inwestycją, ale taką, która bardzo szybko się zwraca. Jak to wygląda w przypadku paletyzacji?

Paletyzacja – na czym polega?

Paletyzacja to jeden z procesów logistycznych, który odpowiada za układanie towarów na paletach. W ten sposób przygotowuje się produkty do magazynowania lub wysyłki. Paletyzację stosuje się bardzo często w takich branżach jak: chemiczna, mleczarska, cukiernicza czy motoryzacyjna. Najłatwiej jest poddawać temu procesowi ładunki, które mają regularne kształty, czyli pudła, kartony lub worki. Bardzo często oprócz paletyzacji, firmy świadczą także usługi z zakresu zamykania, etykietowania, a także foliowania produktów. Wszystkie te zadania mogą wykonywać roboty, które znacząco przyspieszają pracę. To szczególnie popularne rozwiązanie w przypadku paletyzacji.

Paletyzacja robotem – jakie są zalety tego rozwiązania?

Paletyzacja to powtarzalny proces, dlatego bardzo często stosuje się przy nim roboty przemysłowe – nazywa się je paletyzerami. Te wielofunkcyjne maszyny są przystosowane do ładunków o różnych gabarytach i wadze. Można je zaprogramować w taki sposób, aby nawet przez kilka dni układały towary o takich samych parametrach na paletach. Paletyzacja robotami przekłada się na lepszą efektywność pakowania towarów przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacji.

Automatyzacja procesu sprawia, że zwiększa się poziom bezpieczeństwa, jak i komfortu pracy. To duża oszczędność czasu, ale nie tylko. Cały proces pakowania i zabezpieczania towaru dzięki pełnej robotyzacji umożliwia wykorzystanie w pełni przestrzeni przeznaczonej na załadunek. Dzięki zautomatyzowanej paletyzacji pracownicy mogą się także skupić na innych zadaniach – urządzenie sterowane jest bowiem wyłącznie przez operatora. Firmą, która zajmuje się w Polsce produkcją robotów przemysłowych, jest Centrum CP Projekt z Wrocławia, która działa na rynku od 2002 roku. To doświadczony integrator systemów automatyki wytwarzający m.in. paletyzatory.

Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na pełną automatyzację procesu produkcyjnego. To nowoczesny sposób na ułatwienie i przyspieszenie wytwarzania produktów, a także ich pakowania i etykietowania. To kosztowna inwestycja, dlatego warto zakupić urządzenia u sprawdzonej firmy.