Rolka kartonu tekturowego Przedsiębiorca
1 grudnia 2020

Papier testliner. Co to takiego?

Podczas produkcji tektury sięga się po dwa rodzaje papieru, a mianowicie kraftliner albo testliner. Pierwszy materiał wytwarza się głównie z drzew iglastych. Drugi, powstaje dzięki recyklingowi, a więc z odzyskanego materiału. Jest bardzo ekologiczny i coraz częściej stosowany. Jakie tektury powstają przy jego użyciu i czego nie można pakować do pudełek wykonanych z papieru typu testliner?

Ekologiczna produkcja tektury

Rozpowszechniania i promowana troska o środowisko naturalne spowodowała, że ekologiczne rozwiązania wdraża praktycznie każda branża na rynku. Ta, która zajmuje się produkcją tektury również. A jako, że kluczowym elementem tektury falistej jest papier surowy – dziś najczęściej korzysta się z odmiany typu testliner.

Odzyskany dzięki metodzie recyklingu papier, często wzbogaca się dodatkowymi składnikami w postaci świeżych włókien i kleju skrobiowego. Mieszankę poddaje się specjalnej obróbce na dedykowanej maszynie do produkcji tektury falistej. Co ważne, w ten sposób i przy użyciu takiego materiału, uzyskać można zarówno tekturę falistą jednostronnie, tekturę falistą trójwarstwową i pięciowarstwową, jak i tekturę falistą wielowarstwową.

Co oczywiste, tektura wykonana z wielu warstw jest o wiele bardziej wytrzymała niż jej cieńsze odpowiedniki. Produkowane z niej kartony, pudła i opakowania są też odporniejsze na uszkodzenia. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że testlinera nie można wykorzystywać przy produkcji tektury, która finalnie ma mieć kontakt z żywnością. Do takich celów trzeba używać papieru ze świeżych włókien.

Testliner  w ofercie dużych i znanych przedsiębiorstw

Troska o środowisko naturalne jest aktywnie promowana i większość naszego społeczeństwa doskonale rozumie, jak istotne jest dbanie o przyrodę i jej zasoby. Zdają sobie z tego sprawę także przedsiębiorstwa, nawet te o długoletniej tradycji. – Historia produkcji wyrobów celulozowych w naszej fabryce sięga roku 1887. Od 130 lat działamy na rynku, zachowując najwyższe standardy jakości, produkcji i podejścia do klienta. Produkujemy zarówno fluting papier, papier testliner, jak i papiery makulaturowe. Wytwarzamy również tektury lite – mówi przedstawiciel przedsiębiorstwa TOP SA.

Recykling stosowany w takich zakładach przekłada się na niższe zużycie surowców naturalnych. Dzięki ekologicznemu podejściu do biznesu ogranicza się też powstawanie odpadów. W odniesieniu do przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją tektury falistej, recykling przyczynia się do zmniejszenia wycinki drzew. A makulatura, którą ponownie można wykorzystać, pozwala na wytworzenie ekologicznego papieru testlinerowego.