segregatory kartonowe z tektury Przedsiębiorca
20 listopada 2020

Parametry techniczne segregatorów z tektury

Jakkolwiek ogromne ilości danych przetrzymuje się obecnie w wersji elektronicznej, to nic nie wskazuje na to, byśmy kiedykolwiek całkowicie pozbyli się papieru. Drukowane dokumenty to w wielu przypadkach jedyne rozsądne rozwiązanie, zajmujące jednak pewną ilość miejsca. Odnosi się to głównie do biur i urzędów, choć także w przestrzeni domowej siłą rzeczy ukrywamy niemałe stosy kartek.

By zachować w tym wszystkim porządek, warto sięgnąć po tradycyjny segregator, który – choć obecny na ryku od tylu lat – nadal jest zdecydowanie najbardziej efektywnym narzędziem archiwizacyjnym. W dalszej części tekstu – korzystając z wiedzy przedstawicieli krakowskiej firmy Media Gold – dokładniej przyjrzymy się temu akcesorium, analizując przede wszystkim parametry techniczne jego tekturowego wariantu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Segregator – najbardziej podstawowe cechy

Ogólnie rzecz biorąc segregatory spotyka się najczęściej w trzech rozmiarach: A3, A4 oraz A5. Okładki wykonane są zwykle z twardej i dobrej jakościowo tektury, pokrytej czasem warstwą folii zabezpieczającej. Grzbiet – różnej szerokości – to oczywiście miejsce na etykietę, także wyciąganą, bez której w miejscu pracy nigdy nie odnaleźlibyśmy żądanego dokumentu. Jako cechę charakterystyczną można także wyróżnić znajdujący się pod nią okrągły, ułatwiający wyciąganie całości, otwór. Idąc dalej nie można nie wspomnieć o powszechnie stosowanych mechanizmach: dźwigniowych, a także kołowych. Co ważne, w obu tych systemach rozstaw ramion jest identyczny, idealnie dopasowany do dostępnych na rynku dziurkaczy.

Części okładki

Poszczególne części segregatora mają rzecz jasna swoje nazwy. Na wspomnianą okładkę od wewnętrznej bywa nałożona wyklejka, będąca białym lub kolorowym –laminowanym bądź nie – papierem. Wgłębienie umożliwiające zaglądanie do wnętrza akt nazywamy zaś bigiem. Jeśli skrzydło ma swobodnie się odginać, nie odstając przy tym ani trochę, zaleca się szerokie, na przykład ośmiomilimetrowe papierowe „zawiasy”.

Czym są okucia?

Okucia to natomiast wszystkie metalowe elementy produktu: szyny, oczka, obicia, jak również znane nam już mechanizmy. Zamki niebędące niczym innym jak tylko otwieranymi i zamykanymi ramionami, mogą mieć różną wielkość – współgrającą z szerokością grzbietu – a także specyficzny kształt. Choć pojawiają się zamki o średnicy 13 mm, zdecydowanie lepsze w praktyce okazują się te odrobinę obszerniejsze.

Ramiona i dociskacze

Tam, gdzie kartki będą wertowane, dosyć często poleca się ramiona typu „D”, odznaczające się prostą krawędzią z jednej strony – sprzyjającą równemu układaniu się stron – a także zaokrągloną z drugiej, umożliwiającą płynne ich przewracanie. Dociskacz, jak sama nazwa wskazuje, jest przyrządem służącym do utrzymywania na miejscu wszystkich materiałów, które w przeciwnym wypadku zajmowałyby znacznie większą objętość. Najlepiej sprawdzają się chyba dociskacze szerokie i solidne, wyposażone w specjalny przycisk zwalniający.

Szyna wzmacniająca

Zostając jeszcze na chwilę w temacie metalowych elementów, nie zaszkodzi się dowiedzieć, że w ofercie rozmaitych producentów występują tekturowe segregatory z dedykowaną szyną wzmacniającą. Pisząc to, mamy na myśli cienkie listwy przyczepiane do spodu okładki, zdecydowanie poprawiające jej trwałość. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że – ze względu na specyfikę materiału – z czasem przyczyni się ono do zauważalnego zużycia mebli.