Przedsiębiorca
29 maja 2018

Parametry techniczne systemów okiennych

Przy wyborze systemów okiennych do domów, ośrodków przemysłowych biur korporacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, czy też sklepów, zawsze należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Każdy producent i dystrybutor zobowiązany jest bowiem do przedstawienia klientowi danych technicznych wyrobu. Dzisiaj najpopularniejsze i najlepsze jakościowo są okna PCV.

Izolacyjność cieplna

Izolacyjność cieplną okna możesz sprawdzić poprzez zwrócenie uwagi na parametry przenikalności cieplnej. Im niższy będzie ten współczynnik, tym lepsze jakościowo będzie dane okno, bądź cały system okienny. Warto wiedzieć, że to między innymi od izolacyjności cieplnej uzależnione będą koszty za ogrzewanie – dobre okno jest w stanie generować spore oszczędności zwłaszcza w budynkach z zastosowaniem wentylacji mechanicznej wraz z klimatyzacją. Standardowym współczynnikiem przenikania ciepła [U] jest 1,4-1,7 W/(m²K). Na rynku można jednak znaleźć dystrybutorów, którzy oferują znacznie lepsze jakościowo wyroby. Jednym z nich jest firma Okna Głąbik, której systemy okienne wykorzystano między innymi w największym obiekcie sakralnym w Polsce, jakim jest Bazylika w Licheniu. Tego typu budynki, o olbrzymiej kubaturze, zawsze muszą posiadać przeszklenia o najwyższej z możliwej izolacyjności cieplnej, a firma, która oferuje dla nich okna, potwierdza swoją renomę.

Szczelność

Drugim ważnym parametrem technicznym okna jest jego szczelność. Wpływa ona na izolację termiczną oraz akustyczną, ale najważniejszy wpływ ma na mikrowentylację. To ona może bowiem zapewnić odpowiedni mikroklimat we wnętrzach budynków. Najlepszy z nich uzyskuje się przy zastosowaniu systemów okiennych, ze współczynnikiem infiltracji powietrza [a] na poziomie 0,5-1 m³/mhdaPa2/3. Pamiętaj jednak o tym, że parametr ten zawsze powinien być dobierany pod kątem zastosowania konkretnej technologii wentylacyjnej: wspomnianej wentylacji mechanicznej lub standardowej grawitacyjnej. Czasem okna należy wyposażyć w nawiewniki.

Izolacyjność akustyczna i antywłamaniowość

Ostatnimi parametrami technicznymi systemów okiennych, na które należy zwrócić uwagę, jest izolacyjność akustyczna oraz antywłamaniowość. Przy doborze okien zawsze określa się poziom natężenia hałasu w terenie, a także poziom bezpieczeństwa. W przypadku obiektów przy ruchliwych ulicach należy wybierać wyroby o konstrukcji wieloszybowej, pomiędzy którymi stosuje się wypełnienie gazem szlachetnym. Jest to najlepszy sposób na tłumienie dźwięków zewnętrznych. Antywłamaniowość określa zaś między innymi współczynnik twardości szkła szyby, a także zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń. Domy jednorodzinne są skutecznie chronione przez systemy okienne o szkle klasy od P1 do P4. Witryny sklepowe i okna ośrodków przemysłowych powinny być wykonane z materiałów o wyższych parametrach.