Przedsiębiorca
22 lutego 2019

Pellet z łuski słonecznika. Gdzie i kiedy warto go stosować?

Pellety to najbardziej ekologiczne paliwo, stanowiące alternatywę dla paliw tradycyjnych, takich jak węgiel, gaz czy olej opałowy. Dają możliwość w pełni automatycznej obsługi kotła, dzięki czemu są wygodne w obsłudze. Kolejną ich zaletą jest atrakcyjna cena. Stanowią paliwo odnawialne i najbardziej nadają się do małych instalacji. Gdzie i kiedy warto stosować pellet z łuski słonecznika?   

Zanim odpowiemy na pytanie gdzie i kiedy warto stosować pellet z łuski słonecznika, warto przyjrzeć się właściwościom pelletu. Czym tak naprawdę jest i jak powstaje?

Pellet- charakterystyka

Pellet jest granulatem, produkowanym przede wszystkim z odpadów drzewnych, czyli trocin, wiórów oraz zrębków, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem, bez dodatków szkodliwych i trujących lakierów czy lepiszczy. Przybiera postać lasek o średnicy od 6 do 25mm i długości kilku  centymetrów. Charakteryzuje je niska zawartość wilgoci (8-12%), popiołów (0,5%) oraz substancji szkodliwych dla środowiska. Mają jednocześnie wysoką wartość energetyczną. Specjalne kotły do spalania pelletów instalowane w domach jednorodzinnych są ona ogół bezobsługowe, zapewniając taką samą komfortową eksploatację jak na przykład kotły na olej opałowy.

Pellet z łuski słonecznika

Specjalnym rodzajem pelletu będzie pellet z łuski słonecznika. Oferuje go importer nawozów KREX. Omawiany pellet przybiera formę sprasowanych łupin z przetwórstwa ziaren słonecznika i znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle termicznym oraz energetycznym.

Pellet z łuski słonecznika powstaje z wykorzystaniem mechanicznej metody pracowania pod wysokim ciśnieniem. Nie dodaje się do niego żadnych dodatków wiążących, na skutek czego podczas spalania nie powstają gazy chemiczne. Spalanie pelletu z łusek słonecznika jest bezpieczne i czyste z minimalną ilością popiołu.

Do jakich instalacji?

Pellet jest biomasą, która najlepiej sprawdza się w małych instalacjach, niewielkich kotłowniach w budynkach publicznych oraz w instalacjach w domach jednorodzinnych.

Aby do ogrzewania wykorzystywać pellet, potrzebny będzie specjalny kocioł na pellet lub palnik, który można zamontować w kotłach olejowych lub węglowych. Może być także spalany w niektórych rodzajach kominków lub wolnostojących piecach na drewno.

Pellet jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale również tańszy w eksploatacji, bowiem koszt wytworzenia jednostki energii z granulatu jest o połowę niższy. Dzięki instalacji automatycznego podawania paliwa praca urządzenia staje się bezobsługowa, a my bez przeszkód możemy cieszyć się ciepłem w naszym domu.