Fotowoltaika w rolnictwie Przedsiębiorca
22 grudnia 2021

Perspektywy stosowania fotowoltaiki w rolnictwie

Fotowoltaika stała się w ostatnich latach popularna zarówno wśród właścicieli domów jednorodzinnych, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Jej zalety doceniają też rolnicy – perspektywa produkowania własnej, darmowej energii elektrycznej przekonuje coraz więcej osób do zakupu instalacji fotowoltaicznych. Jak fotowoltaika sprawdza się w gospodarstwach rolnych?

Czy warto wykorzystać fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?

Fotowoltaika ma wiele zalet: pozwala znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną, uniezależnić się od zewnętrznych dostaw prądu, a czas zwrotu inwestycji jest wyjątkowo krótki i zajmuje ok. 10 lat. Samowystarczalność w pozyskiwaniu energii oznacza dla właścicieli gospodarstw rolnych nie tylko duże oszczędności, ale też odporność na stałe podwyżki prądu. Fotowoltaika dla rolnictwa oferuje szansę na rozwój gospodarstwa i zwiększenie ekologicznej produkcji. Gospodarstwa rolne mają z reguły spore zapotrzebowanie na energię elektryczną – odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie całkowicie je pokryć. Co więcej, produkowanie prądu z energii słonecznej oznacza brak przerw w zasilaniu maszyn, ogrzewaniu i oświetlaniu budynków itp. Jak wiadomo, każda awaria sieci energetycznej powoduje straty w produkcji.

Instalacje fotowoltaiczne można montować na dachach, elewacjach lub na gruncie. W przypadku gospodarstw rolnych wykorzystuje się zazwyczaj dużą powierzchnię dachów budynków gospodarczych lub nieużytki. Zaletą instalacji gruntowych jest łatwy dostęp do modułów i możliwość szybkiej i bezproblemowej konserwacji. W wyborze odpowiedniego miejsca do montażu modułów pomogą specjaliści z firm oferujących systemy fotowoltaiczne, takich jak Pure Energy. Warto pamiętać, że fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości, a montaż instalacji to ważny krok w stronę ekologicznego, zrównoważonego rolnictwa.

Dofinansowanie fotowoltaiki dla rolnictwa

Rolnicy mogą skorzystać z licznych form wsparcia unijnego, państwowego i regionalnego dla swoich inwestycji w fotowoltaikę. Celem programów dotacji, ulg podatkowych, a także niskooprocentowanych kredytów jest poprawa jakości powietrza na terenach wiejskich oraz budowanie sieci prosumentów (producentów, którzy są jednocześnie konsumentami) energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Jednym z głównych programów wsparcia dla rolników jest Agroenergia, dzięki której można uzyskać 25 tys. dofinansowania inwestycji w fotowoltaikę. Program przeznaczony jest dla właścicieli instalacji o mocy od 10 do 50 kW. Warto zwrócić uwagę również na Ulgę inwestycyjną, która umożliwia odliczenie od podatku części kosztów inwestycji.