Przedsiębiorca
31 lipca 2018

Piaskowanie szkła w celach dekoracyjnych

Szkło jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach. Najczęściej stosujemy je do celów użytkowych, szczególnie w budownictwie i wzornictwie przemysłowym. Równie często wykorzystujemy szkło jako materiał szlachetny do celów dekoracyjnych. Wówczas poddajemy szkło różnorodnej obróbce, nadając mu dowolne formy, kształty oraz kolory. Jedną z metod stosowanych coraz częściej jest piaskowanie szkła do celów dekoracyjnych.

Na czym polega piaskowanie szkła?

Piaskowanie szkła jest procesem mechanicznym i polega na oddziaływaniu ukierunkowanego, silnego strumienia powietrza na powierzchnię szkła. W powietrzu znajduje się materiał ścierny, co sprawia, że miejsca poddane takiej obróbce stają się matowe. W ten sposób wykonywać można na powierzchni szkła dowolne ozdobne wzory i napisy. Im dłużej i intensywniej piaskuje się poszczególne miejsce, tym głębszy i wyraźniejszy staje się wzór. Tego rodzaju matowienie szkła umożliwia dowolne kształtowanie powierzchni szklanych.

Wzory na szkle piaskowanym

Na szkle wykonywać można dowolne wzory. Proponujemy dziesiątki szablonów, dzięki którym nanieść możemy rysunek na szkle lub wykonamy piaskowanie powierzchni szkła według wzoru klienta – mówi pracownik firmy Wyrób Renowacja Obsadzanie Luster s.c. z Okuniewa specjalizującej się w obróbce szkła.

Bez problemu nanosić można na szklane powierzchnie cyfry, litery oraz całe napisy, a także symbole, znaki i logotypy firm. Piaskowaniu podawać można dowolne fragmenty tafli lub całe płaszczyzny.

Zastosowanie szkła piaskowanego

Piaskowaniu możemy poddać szkło przeznaczone do wielu zastosowań. Szkło piaskowane doskonale sprawdza się w budownictwie, zwłaszcza w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Piaskowane elementy szklane, takie jak balustrady, witryny, szklane drzwi czy ściany doskonale kształtują przestrzeń, a naniesione na nich napisy i symbole są znakomitym nośnikiem informacji. Również w domach prywatnych piaskowane szyby stanowią niebanalne rozwiązania architektoniczne. Dotyczy to głownie balustrad, kabin prysznicowych, drzwi i wszelkich innych przeszkleń. Piaskowaniu poddane mogą zostać szklane elementy wyposażenia wnętrz oraz elementy mebli.

Niebanalnym upominkiem stać się mogą piaskowane puchary, statuetki czy trofea szklane. Stosując tę metodę można nanieść na przedmiot dowolne wzory lub napisy, a używając techniki fototechnologii – nawet fotografię.

Piaskowanie szkła jest prostą metodą, dającą jednocześnie nadzwyczajne efekty. Staje się ono coraz bardziej popularne, a zapotrzebowanie na tę usługę ciągle wzrasta. Zdobienie w szkle ornamentów w drzwiach, lustrach czy szybach meblowych znajduje coraz więcej zwolenników.