pranie-ubran Przedsiębiorca
4 kwietnia 2017

Piękna i pachnąca szafa, czyli pranie ubrań

Jedna z wielu czynności, które wykonuje się kilka, a nawet kilkanaście razy w miesiącu, czyli pranie ubrań. Z pozoru to prosta sprawa, jednak ma ogromne znaczenie, jeśli chcemy zadbać o stan odzieży. Nieprawidłowe pranie może ją uszkodzić.

Domowe triki

Każda gospodyni domowa ma swoje sprawdzone metody na pranie ubrań. Pierwszą zasadą oczywiście jest czytanie metek. To bardzo ważne przy wyborze temperatury prania oraz odpowiedniego programu. Niektóre materiały wymagają prania ręcznego. Przed włożeniem ubrań do pralki należy dokładnie sprawdzić kieszenie, a także zamknąć wszelkie zamki, które mogą uszkodzić inne ubrania w bębnie.

Jedną z zasad jest także odpowiednie posegregowanie ubrań, nie tylko jeśli chodzi o kolory. Warto osobno prać ręczniki i pościel, w wyższej temperaturze, aby pozbyć się wszelkich bakterii i drobnoustrojów.

Przy praniu bielizny oraz delikatnej odzieży można wykorzystać specjalne siatki, które zabezpieczą np. biustonosz przed uszkodzeniami. Koszulki z nadrukiem warto prać na odwrotnej stronie, aby wzór za szybko nie zszedł.

Trudne plamy

Często podczas porządków w szafie natykamy się na ubrania, które kiedyś były nieskazitelnie białe, jednak teraz mają żółte plamy. Nie musimy ich od razu wyrzucać i spisywać na straty. Wtedy warto skorzystać z profesjonalnych usług prania wodnego lub chemicznego. Jedną z firm korzystających ze sprawdzonych metod jest Mada.

Kiedy można się zgłosić do pralni? Oczywiście wtedy, kiedy wskazuje na to metka, ale przede wszystkim w przypadku silnych zabrudzeń ubrań, w tym koszulek, spodni czy sukienek. Najlepiej wybrać się do pralni od razu, a pod żadnym pozorem nie prasować zabrudzonej odzieży. Pracownicy takich firm jak Mada na początku dokładnie zapoznają się z materiałem, a następnie zaproponują metodę, która rozpuści plamy. W przypadku prania chemicznego korzysta się z rozpuszczalnika innego niż woda. Bez obaw możemy oddać do pralni także tkaniny delikatne, w tym bieliznę czy sukienki wieczorowe. Pralnie podejmują się czyszczenia ubrań z lnu, jedwabiu oraz wełny.

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego lub wiosennego warto oddać do pralni kurtkę letnią, ocieplaną lub puchową. Nie warto takich tkanin prać na własną rękę, ponieważ możemy je uszkodzić, szczególnie jeśli kurtka lub płaszcz mają podszewkę czy usztywnienia.

W przypadku czyszczenia całych kostiumów trzeba oddać zarówno żakiet, jak i spódnicę czy spodnie. Wtedy będziemy mieć pewność, że będą one miały identyczny odcień.

Po odebraniu ubrań z pralni możemy liczyć na ich ładny zapach i odpowiednie zapakowanie. Odzież może także odzyskać swój naturalny kolor, dzięki zastosowanym odpowiednim środkom. Profesjonalne pralnie oddadzą nam ubrania czyste i dokładnie wyprasowane.