maszyny-pakujace Przedsiębiorca
15 września 2016

Pionowe i poziome maszyny pakujące – różnice i zastosowanie

Żadna firma produkcyjna masowo zajmująca się pakowaniem towarów nie poradzi sobie na rynku bez specjalistycznych maszyn. W zależności od specyfiki towaru stosuje się różnego rodzaju maszyny. Od kilku lat na rynku trwa rywalizacja między ich dwoma rodzajami: pionowym oraz poziomym.

Dobrej jakości maszyny pakujące przeznaczone są  do pakowania różnego typu produktów, często wyposażone są też w wiele dodatkowych funkcji. W zależności od typu pakowanego materiału maszyny dzieli się na dwie zasadnicze grupy.

Jeśli chodzi o maszyny pakujące pionowe, to zostały one zaprojektowane głównie do pakowania żywności, a także produktów nieżywnościowych w płaskie torby, a także wszelakiego rodzaju saszetki. Urządzenie to tworzy opakowania z folii, która jest pionowo zorientowana na maszynie pakującej. Pionowe maszyny pakujące mogą pracować w dwóch podstawowych trybach: start/stop oraz w trybie ciągłym. Istnieje również możliwość modyfikacji prędkości ich działania.

Maszyny najnowszej generacji posiadają w sobie szereg udoskonaleń, dzięki którym produkowane opakowania są szczelne i wytrzymałe. Modele takie posiadają możliwość zgrzewania stałocieplnego, niezbędnego do pracy na foliach typu laminat. Jedną z podstawowych części maszyn pionowych jest specjalny tubus niezbędny do formowania toreb stojących. Przy tym trzeba jednak pamiętać, że każda inna wysokość torby wymaga nowego tubusa formującego. Urządzenia nowej generacji oparte są o działanie pneumatyczne, w skład którego wchodzi wał pneumatyczny umożliwiający szybką wymianę rolki z folią. Dobrej jakości maszyna pionowa jest w stanie wyprodukować około 55 opakowań na minutę.
Dobre maszyny pakujące, których przykłady znaleźć można np. na stronie polpak.pl, oprócz szerokiego spektrum pakowania powinny mieć wbudowany odpowiedni system bezpieczeństwa. Urządzenia takie powinny posiadać przejrzysty wyświetlacz wyposażony w auto diagnostykę wraz z alarmami dla operatora. Dodatkowo ważnym jest, aby maszyna wyposażona była w fotokomórkę, która w razie niepożądanego kontaktu odłączy ją od zasilania.

Specyfika działania maszyn poziomych nieco się różni od ich pionowych odpowiedników. Najczęściej spotykane modele to maszyny elektroniczne i wielofunkcyjne. Służą one do masowej produkcji opakowań. Maszyny poziome charakteryzują się niezwykłą elastycznością, jeżeli chodzi o zmianę formatów. Przystosowane są do pakowania produktów spożywczych i innych, zarówno w opakowaniach jednostkowych jak i multipak. Ich konstrukcja jest zwykle prostsza od tej, która standardowo pojawia się w typach pionowych. Są również bezpieczne i łatwe w utrzymaniu.

Specjaliści z polpak.pl zwracają uwagę, że maszyny te znajdują zastosowanie tam, gdzie produkcja opakowań odgrywa kluczową rolę. Maszyna wysokiej jakości może wyprodukować nawet 180 opakowań na minutę. Wiele z nich posiada również specjalny zestaw do drukowania daty przydatności. Jednym z ich elementów jest urządzenie do zgrzewania polietylenu, jednego z podstawowych tworzyw wykorzystywanych do produkcji opakowań. Maszyny poziome z racji swojej specyfiki posiadają specjalistyczne uchwyty podające, które przyśpieszają produkcję.

Czynnikiem determinującym to, na który rodzaj maszyn do pakowania się zdecydować, jest ilość produkowanych opakowań. W przypadku gdy przedsiębiorstwo nie produkuje ich w masowej ilości, spokojnie może pozwolić sobie na działanie maszyn pionowych. Jednak jeśli ilość opakowań jest typowo przemysłowa, warto rozważyć zakup maszyny poziomej.