Przedsiębiorca
7 lutego 2019

Płace minimalne u polskich przewoźników. W jakich krajach obowiązują i co warto o nich wiedzieć?

Polskie firmy zajmujące się transportem międzynarodowym zobowiązane są podlegać prawu danego państwa, na terenie którego przebywają ich pracownicy. Dlatego też kierowcy na czas delegacji w określonych krajach otrzymują stawkę ustaloną w ustawie o płacy minimalnej dla danego sektora. Ostatecznie rozliczanie wynagrodzenia za podróż zagraniczną kierowców może okazać się kosztowne, trudne i skomplikowane.

Gdzie obowiązuje płaca minimalna dla kierowców?

Płace minimalne we Francji zawarte są w ustawie Loi Macron, natomiast w Niemczech w MiLoG. Ponadto zostały one określone także w Holandii, Austrii, Włoszech i Belgii. Natomiast w Luksemburgu obowiązująca do niedawana ustawa o płacy minimalnej dla kierowców została zawieszona. Jak tłumaczy specjalista z firmy Trans Expert:

Delegowanie polskich pracowników za granicę oznacza nie tylko narzucenie stawki minimalnego wynagrodzenia, ale także spełnienie szeregu innych uregulowań danego kraju, do których należą m.in. dodatki socjalne, urlopy, czy warunki zatrudnienia.

Zaliczają się do nich również te, które zostały wynegocjowane w porozumieniach branżowych. To wszystko sprawia, że polscy przewoźnicy zmuszeni są dostosować się do wymogów prawnych kilku państw.

Przepisy wciąż się zmieniają

Ustawy o dostosowaniu się obcych przewoźników do płacy minimalnej są weryfikowane pod groźbą sankcji karnych. Rada Europy twierdzi, że wszystkim zawodowym kierowcom za tę samą pracę w danym kraju należy się takie samo wynagrodzenie. Jednak cały czas prowadzone są dyskutuje z państwami członkowskimi Unii Europejskiej na temat uregulowania danych przepisów lub ich zniesienia. Od nowego roku w niektórych krajach płaca minimalna wzrosła. Polscy przewoźnicy oferujący transport międzynarodowy, zobowiązani są być na bieżąco z prawem transportowym różnych państw członkowskich Unii, co często okazuje się bardzo problematyczne.

Pomoc może okazać się niezbędna

Wiele firm transportowych staje się bezradnych w sprawach spornych, które dotyczą egzekwowania przepisów danego kraju. Dlatego pomocne mogą okazać się usługi przedstawicielskie na terenie wybranego państwa. Nie każdy przewoźnik jest w stanie rozliczać czas pracy kierowców według przepisów wszystkich granic, które ten przejechał. Wynajęcie profesjonalnej firmy, która zajmie się szybkim i bezproblemowym rozliczeniem delegacji zagranicznych, może okazać się niezbędne.