plandeki transportowe Przedsiębiorca
7 stycznia 2018

Plandeki transportowe

Ilu producentów, tyle mamy różnego rodzaju samochodów, a nawet więcej, gdyż zazwyczaj każda fabryka produkuje wiele ich modeli. Dotyczy to w równej mierze samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Jeśli chodzi o samochody ciężarowe, to znaczna ich część jest wyposażona w odkryte skrzynie załadowcze. W przypadku przewożenia w nich towarów o wielkich gabarytach lub towarów pakowanych w skrzynie albo worki odkryte skrzynie nie stwarzają większych problemów. Gorzej jest, gdy przewozimy materiał luźny, który może się rozsypywać lub pylić. Wówczas wskazane jest, a czasem nawet wręcz obowiązkowe przykrycie takiej skrzyni plandeką.

Plandeka przydaje się także wtedy, gdy zależy nam na zabezpieczeniu towaru przed deszczem lub śniegiem. O plandekach na różne okoliczności opowiedział nam przedstawiciel firmy AUTO-PLANDEK ze Szczecina.

Rodzaje plandek samochodowych

Są trzy podstawowe rodzaje plandek transportowych zakładanych na skrzynie samochodowe:

  • Plandeki na wywrotki

Te plandeki muszą się charakteryzować bardzo dużą wytrzymałością, albowiem może się zdarzyć, że przewożony materiał przesunie się w niekontrolowany sposób. W tym przypadku plandeka musi niejednokrotnie znosić dość duże naciski. Plandeki na wywrotki muszą także być odpowiednio szczelne, tak aby kurz i pył z przewożonego materiału nie zanieczyszczał okolicy. Powinny one też posiadać odpowiedni mechanizm ich zamykania.

  • Plandeki ze stelażami

W tym przypadku chodzi o takie doposażenie skrzyń samochodowych, które zabezpieczałoby przewożony towar przed deszczem, śniegiem i innymi niepożądanymi warunkami atmosferycznymi. Stelaże mogą być produkowane z różnych materiałów, a ich konstrukcje mogą mieć różnorodne formy.

  • Plandeki na małe przyczepki

Tego rodzaju plandeki są montowane na przyczepkach ciągnionych przez samochody osobowe.

Co oferują firmy produkujące plandeki transportowe?

Oczywiście w większości przypadków, produkcja plandek to produkcja standardowa, gdyż zazwyczaj dotyczy ona określonych modeli samochodów lub przyczep. Niemniej każdy klient takiej firmy może liczyć na wykonanie bardzo konkretnego zamówienia wedle swojego projektu. W takim przypadku firmy produkujące plandeki ustalają z klientem wszystkie niezbędne szczegóły i w zgodzie z tym realizują zamówienie. Dotyczy to w równej mierze samych planek, jak i plandek ze stelażami. Przykładem takiego podejścia do klienta jest oferta wymienionej już wyżej firmy AUTO-PLANDEK ze Szczecina.