uszczelnienia Przedsiębiorca
18 czerwca 2020

Płyty uszczelniające i ich wykorzystanie w przemyśle

Do wykonywania uszczelnień technicznych na instalacjach przemysłowych wykorzystuje się płyty uszczelkarskie. Nowoczesne materiały tego typu nie zawierają azbestu – są to kompozyty na bazie włókien aramidowych, wypełniaczy nieorganicznych i elastomerów. Różnorodność dostępnych rozwiązań pozwala na wybór uszczelnień do pracy w różnych ciśnieniach i temperaturach oraz z rozmaitymi mediami.

Niekwestionowanym liderem na rynku uszczelnień technicznych i termoizolacji jest producent Gambit. Dlatego w ofercie naszego sklepu nie mogło zabraknąć płyt uszczelniających tego polskiego wytwórcy – opowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa ROLMASZ w Żarach.

Uniwersalne płyty uszczelkarskie

Płyty uszczelkarskie Gambit z serii AF spełniają wymagania dla większości zastosowań, stąd możemy mówić o ich uniwersalnym wykorzystaniu. Kompozyt wykonany z włókien aramidowych i mineralnych oraz lepiszcza na bazie kauczuków NBR, NR i SBR charakteryzuje się doskonałą elastycznością, co ułatwia montaż. Zgodnie z deklaracjami producenta, płyty z serii AF-300 nadają się do wykorzystania w instalacjach wodnych i parowych w zakładach energetycznych, ciepłowniczych oraz w przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej. Ponieważ materiał jest odporny na oddziaływanie płynów chłodzących i hamulcowych, może być wykorzystywany również w motoryzacji. Natomiast rozwiązaniem przeznaczonym typowo dla branży motoryzacyjnej są płyty z serii AF-1000, charakteryzujące się jeszcze większą odpornością mechaniczną.

Olejoodporne płyty uszczelkarskie

W połączeniach na instalacjach poddozorowych, a więc takich, które podlegają urzędowemu nadzorowi technicznemu i muszą spełniać wyjątkowo restrykcyjne wymagania jakościowe, szczególnie ważne jest stosowanie uszczelnień precyzyjnie dobranych do warunków pracy oraz rodzaju transportowanego medium. Idealnym rozwiązaniem dla wysokich temperatur i ciśnień, zwłaszcza w przypadku olejów, gazu ziemnego, propan-butanu i roztworów soli, są płyty AF-Oil. Płyty uszczelkarskie z tej serii spełniają normy jakościowe ISO 9001, posiadają też szereg certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo użytkowania w konkretnych obszarach przemysłu (w tym DVGW VP 401, BAM, GOST R, TA-LUFT, GERMANISCHER LLOYD). Liczne badania techniczne potwierdziły możliwość wykorzystania płyt AF-Oil m.in. w przesyle gazu oraz w przemyśle morskim.