działalność w formie spółki Przedsiębiorca
15 listopada 2020

Po co komu spółka z o.o.?

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową z ograniczoną odpowiedzialnością wspólników. Swoją działalność na rynku rozpoczyna w momencie zawarcia umowy, a osobowość prawną zyskuje wraz z wpisem do KRS. Kiedy założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest korzystne, a kiedy wręcz przeciwnie? Kto powinien wziąć pod uwagę działalność tego rodzaju i dlaczego?

Kiedy warto założyć sp. z o.o.?

W niektórych sytuacjach założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością okazuje się bardzo korzystne. Na przykład wtedy, gdy dana działalność jest zagrożona dużym ryzykiem finansowym. W razie utraty kapitału, wierzyciele są zaspokajani wyłącznie z majątku spółki. Kiedy będziesz planował zamknąć taką działalność, też nic nie stracisz. Swoje udziały możesz wówczas odsprzedać i wycofać się ze spółki bez żadnych konsekwencji.

Początkujący przedsiębiorcy spółkę z o.o. doceniają za możliwość zoptymalizowania składek ZUS. Wspólnicy i założyciele nie muszą ich bowiem odprowadzać. W pierwszym i drugim roku prowadzenia działalności, kiedy biznes dopiero się rozkręca – takie zwolnienie przynosi naprawdę dużo korzyści. Trzeba jednak wziąć pod uwagę zapis, że zwolnienie z płacenia składek obowiązuje tylko i wyłącznie wtedy, gdy spółkę tworzy więcej niż jedna osoba. Jednoosobowa spółka z o.o. nie kwalifikuje się do takiego zwolnienia. W każdej formie podnosi jednak prestiż przedsiębiorstwa. Wzbudza zaufanie i szacunek zważywszy na kapitał zakładowy.

Dla niektórych pewnym ograniczeniem jest to, że księgowość spółki z o.o. musi mieć pełną formę. Z racji tego, że takie księgi są bardzo drobiazgowe, najkorzystniej zatrudnić do ich prowadzenia profesjonalny podmiot. Samodzielne próby księgowania w ramach spółki mogą okazać się zbyt trudne. Tu potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Proponujemy wszystkim podmiotom gospodarczym rzetelną pomoc w zakresie podatkowo-rachunkowym. Oferujemy swoje usługi zarówno w przypadku pełnej, jak i uproszczonej księgowości. Z pełnym zaangażowaniem współpracujemy z jednoosobowymi firmami, przedsiębiorcami zatrudniającymi pracowników oraz wszystkimi rodzajami spółek –  podkreśla właścicielka Biura Rachunkowego Kuhn.

Kiedy nie warto zakładać spółki z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest najlepszym pomysłem, jeśli firma działa na małą skalę, nie wymaga dużego kapitału startowego, a ryzyko finansowe w trakcie prowadzenia działalności jest znikome. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z tej formy prowadzenia przedsiębiorstwa choćby z racji wspomnianych wyżej obowiązków księgowych. Poza tym działalność w formie spółki wiąże się z szeregiem formalności i procedur. Niezbędna jest rejestracja spółki w KRS, Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych itd. Jeśli wszystko wskazuje na to, iż opłacalność takiego biznesu jest wątpliwa, lepiej zrezygnować.