Manipulator przemysłowy Przedsiębiorca
8 marca 2021

Podział manipulatorów przemysłowych ze względu na sposób zasilania

Manipulatory przemysłowe to urządzenia, które ułatwiają sprawne przenoszenie ciężkich ładunków. Zbudowane są na podstawie wciągników lub podnośników posiadających system równoważenia ładunku, wykorzystujący żurawie słupowe, tory jezdne lub suwnice. Manipulatory przemysłowe wykorzystywane są przede wszystkim do szybkiego i precyzyjnego podnoszenia, a także pozycjonowania ładunków. Jak zasilane są manipulatory przemysłowe?

Zasilanie manipulatorów przemysłowych

Pomimo wielu różnych rodzajów manipulatorów, każdy z nich ma taki sam cel działania – przeniesienie ładunku. Największą różnicą między nimi jest jednak sposób zasilania urządzenia, na podstawie którego wyróżnia się manipulatory pneumatyczne i podciśnieniowe (zasilane elektrycznie). Mimo że pod względem konstrukcyjnym różni je wiele, to w każdym z nich chwytak odpowiada za precyzyjne chwytanie i manipulowanie ładunkiem. Elementy konstrukcyjne umożliwiają natomiast transport chwytanego ładunku.

Pneumatyczne manipulatory przemysłowe to urządzenia służące do przenoszenia ładunków, dające możliwość chwytania przedmiotów poza środkiem ciężkości – w pionie i poziomie. Można także dowolnie obracać lub pochylać przenoszony produkt. Maszyny te posiadają systemy balansujące, które umożliwiają bezpieczny transport nawet bardzo ciężkich towarów. Kluczowym elementem tych urządzeń jest chwytak, dzięki któremu możliwe jest sprawne i bezpieczne manipulowanie różnymi obiektami. Atutem pneumatycznych manipulatorów jest także zaawansowany system bezpieczeństwa, który gwarantuje pewne utrzymanie ładunku, nawet jeśli nastąpi brak zasilania pneumatycznego.

Manipulatory podciśnieniowe umożliwiają przenoszenie ładunków dzięki podciśnieniu generowanemu przez pompę próżniową, służącą do trzymania i podnoszenia danego przedmiotu. Do sterowania wykorzystuje się intuicyjną manetkę oraz dźwignie. Manipulatory podciśnieniowe dają możliwość podnoszenia na wysokość 2,8m, a maksymalny udźwig to 320 kg. Urządzenie można dowolnie podwieszać na żurawiach lub suwnicach, gwarantując ergonomiczne wykorzystanie środowiska pracy.

Dlaczego manipulatory przemysłowe to dobre rozwiązania?

Wszędzie tam, gdzie występuje konieczność przenoszenia ciężkiego ładunku, pomoc manipulatorów przemysłowych jest nieoceniona. Sprawdzą się jako maszyny odciążające pracowników podczas trudnych prac fizycznych. Redukują ryzyko wystąpienia schorzeń układu szkieletowo – mięśniowego oraz poprawiają bezpieczeństwo pracy. Dzięki dużej możliwości dopasowania tych urządzeń do potrzeb Klienta, manipulatory pneumatyczne i podciśnieniowe dają duży wybór rozwiązań i dzięki temu każdy może dopasować urządzenie do własnych wymagań.

Jak mówi pracownik firmy Id – lifting oferującej sprzedaż manipulatorów przemysłowych: Warto pamiętać, że urządzenia chwytające to nie tylko manipulatory przemysłowe. Interesującym rozwiązaniem jest także oferta wózków manipulacyjnych. Umożliwiają one transport materiałów na większe odległości. Ich główną zaletą jest mobilność oraz lekka, prosta konstrukcja. Urządzenia te są dostępne w różnych wariantach, a więc można dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Decydując się na zakup manipulatora przemysłowego, należy skorzystać z oferty jedynie profesjonalnych firm oferujących ich sprzedaż. Urządzenia wykonane z najwyższej klasy materiałów, spełniające niezbędne normy to gwarancja udanego zakupu.