Rozsiewacz nawozu Przedsiębiorca
3 marca 2021

Pojemność zbiornika rozsiewacza – jak odpowiednio ją dobrać?

Rozsiewacze nawozu to profesjonalne maszyny umożliwiające precyzyjny wysiew nawozu na przeznaczonym do tego fragmencie pola uprawnego. Służą do nawożenia zarówno zbóż, jak i roślin okopowych. By urządzenia te mogły wydajnie spełniać swoją funkcję, ich wybór musi być w odpowiedni sposób przemyślany. Bardzo ważna jest długa żywotność i wysoka wydajność robocza maszyn, a także precyzja wysiewu nawozu oraz łatwa obsługa rozsiewacza nawozu.  Jak dobrać właściwą pojemność zbiornika rozsiewacza do nawozu, aby jak najlepiej sprawdzał się podczas pracy?

 Jakie są rodzaje rozsiewaczy do nawozu?

Rozsiewacze do nawozu mogą występować w wersji jednotarczowej oraz dwutarczowej. Rozsiewacz jednotarczowy jest tańszy, ale mniej precyzyjny niż wersje z dwoma tarczami. Wymaga zatem precyzyjnej regulacji w zależności od granulacji i charakteru rozprowadzanego nawozu. Ponadto, nie posiada on możliwości unormowania przejazdów granicznych, a jego obsługa wymaga doświadczenia.

 Rozsiewacze zawieszane dwutarczowe to maszyny bardziej zaawansowane technologicznie. Równomierność wysiewu jest nieporównywalna z urządzeniami wyposażonymi w jedną tarczę, a system zmian talerzy daje bardzo rozpięty wachlarz szerokości roboczych. W wielu przypadkach maszyny te są wyposażone w system siewu granicznego, co dodatkowo pozwala na oszczędność nawozu oraz precyzyjne dawkowanie podczas przejazdów przy granicach pola. W maszynach tych dozowanie materiału odbywać się może grawitacyjnie przez otwory zsypowe lub przez ślimaki nagarniające sterowane hydraulicznie.

Czy warto zaopatrzyć się w rozsiewacz nawozów?

Precyzyjny i wydajny rozsiewacz nawozów to jedna z najważniejszych maszyn w nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Pozwala nie tylko poprawić komfort pracy, ale przede wszystkim wielkość plonów – dzięki większej precyzji rozprowadzenia nawozów. Rolnicy szukający wydajnych rozsiewaczy w przystępnej cenie wciąż mają duży wybór.

 Na krajowym rynku maszyn rolniczych od wielu lat pojawiają się coraz to nowi producenci rozsiewaczy do nawozów, dzięki czemu oferta maszyn jest coraz szersza. Począwszy od najmniejszych rozsiewaczy zawieszanych, przeznaczonych dla małych kilkuhektarowych gospodarstw, a kończąc na dużych przyczepianych, przeznaczonych dla gospodarstw wielkoobszarowych.

 Jak dobrać właściwą pojemność zbiornika rozsiewacza?

W celu sprawnego i efektywnego procesu nawożenia ważne jest, aby zbiornik rozsiewacza nawozu był odpowiednio dostosowany do rodzaju pola uprawnego i jego powierzchni.

 Jak wskazuje ekspert z firmy HMS Agro Polska będącej dystrybutorem maszyn rolniczych: Wybierając zbiornik rozsiewacza do nawozu, kierować się należy wielkością pola uprawnego. Mniejsze zbiorniki mają standardowo pojemność 800, 1200, 1600 litrów. Pojemność tych większych sięga nawet do 2500 litrów, a niektóre modele maszyn poprzez dodatkowe nadstawy można rozbudować do maksymalnie 3000 litrów! Warto dodać, że zawieszane rozsiewacze o pojemnościach skrzyni od 1000 do 2000 litrów są jednymi z najczęściej wybieranych maszyn tego typu przez właścicieli średnich i dużych gospodarstw.

 O wydajności rozsiewacza decyduje kilka elementów, takich jak szerokość robocza i prędkość, z jaką może poprawnie pracować, a także pojemność zbiornika. Jednak nie trzeba od razu kupować wersji z największym zbiornikiem – w razie potrzeby jego pojemność można zawsze zwiększyć za pomocą nadstawek.