Kobieta w maseczce przeciwsmogowej Przedsiębiorca
15 stycznia 2020

Pomiary emisji zanieczyszczeń do powietrza. Rola i znaczenie

Emisja zanieczyszczeń ma niezwykle destrukcyjny wpływ na powietrze. Niestety, lecz w dzisiejszych czasach trudno jest ją w zupełności wykluczyć. Można jednak podjąć pewne kroki, które przynajmniej ją ograniczą w znacznym stopniu. Przede wszystkim służą temu pomiary emisji zanieczyszczeń do powietrza. To one wskazują ich wartość i pozwalają dobrać odpowiednią metodę. Na czym więc polegają?

Pomiary emisji zanieczyszczeń do powietrza – co to jest?

Pomiary emisji zanieczyszczeń powietrza są znakomitym rozwiązaniem w sektorach przemysłowych, chemicznych, papierniczych, a nawet spożywczych. Korzystają z nich również ciepłownictwo i energetyka. To właśnie dzięki nim jest możliwe ustalenie składu zanieczyszczeń oraz określenie ich szkodliwości.

Pomiary emisji zanieczyszczeń skupiają się przede wszystkim na gazach, spalinach i pyłach. Dokładna analiza dotyczy emisji z procesów energetycznego spalania paliw, jak i procesów technologicznych. Obejmuje też pomiary emisji gazów, w tym tych naprawdę o wysokim stężeniu – SO2, NOx, CO, CO2.

Ponadto takie badania wychwytują wysokie lotne związki organiczne i umożliwiają oznaczenie metali, takich jak np. Cr, Co, Cu, Hg, Mn, Sb, TI czy V. Wskazują też emisję powietrza gleb. Stawiając na pomiary, firma ma także pewność, że ich urządzenia do ochrony powietrza np. cyklony, czy różnego typu filtry działają sprawnie. Analizy emisji zanieczyszczeń rzetelnie weryfikują ich wydajność. Jaka jeszcze jest rola pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza?

Korzyści płynące z pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza

Znaczenie pomiarów jest niezwykle duże. To dzięki nim jest możliwe wprowadzenie skutecznej i opracowanej metody, która ograniczy emisję zanieczyszczeń do powietrza. Ich redukcja wiąże się z dbałością o środowisko, jak i stosowaniem się do wymogów i norm. Jeśli nie są przestrzegane, przedsiębiorca naraża się na wysokie kary, których można uniknąć właśnie z pomocą pomiarów.

Analizy zapobiegają także wybuchom, wypadkom i nieszczęśliwym wydarzeniom, które powstałyby na wskutek zbyt wysokiego stężenia danej substancji. Pomiary weryfikują również, czy urządzenia do ochrony powietrza nie szwankują i odpowiednio eliminują nadmierne zanieczyszczenia. Jest to szereg korzyści finansowych dla przedsiębiorstwa. Wiedząc, co dokładnie działa nie tak, można szybko poprawić wydajność sprzętu.

Specjalistyczne firmy takie jak „Ekolab” Sp. z o.o., które zajmują się pomiarami zanieczyszczeń do powietrza, mają fachowe uprawnienia, urządzenia i certyfikaty. Zdecydowanie warto więc postawić na ich pomoc.