księgowość Przedsiębiorca
30 listopada 2019

Pomoc księgowa jako wsparcie dla firm

Prowadząc własne przedsiębiorstwo, musisz skupić się na ogromie różnych spraw, które usprawnią jego rozwój. Opanowanie przepisów prawna, kruczków i zagadnień księgowych jest nie lada wyzwaniem. Z tego powodu sprawy księgowe powinny zostać powierzone specjalistom. To dzięki nim Twoje środki finansowe będą bezpieczne i będziesz mógł je sprawnie pomnażać. Dowiedz się więc, w jaki sposób pomoc księgowa może być dla Ciebie wparciem.

Czy warto wybrać pomoc księgową jako wsparcie dla firmy?

Kiedy Twoje przedsiębiorstwo dobrze prosperuje, nie masz czasu zajmować się wszystkim. Sprawy księgowe są szczególnie wymagające. Chodzi nie tylko o znajomość prawa, ale też o odpowiedzialność i ogrom czasu, jaki musisz poświęcić na te kwestie. Prowadząc swoją działalność, chcesz skupić się przecież na tym, co stanowi jej przedmiot, a nie na wyczerpujących formalnościach.

Dlatego właśnie coraz więcej osób stawia na profesjonalną pomoc księgową, jaką oferują doświadczone i rzetelne firmy. Prowadzą one pełną księgowość, księgi przychodów i rozchodów, badania sprawozdań, ewidencję ryczałtu, jak i podejmują mnóstwo innych niezbędnych działań.

Biura oferujące usługi księgowe działają na terenie całego kraju, a niektóre z nich świadczą ogromny zakres usług. Mogą tworzyć w Twojej firmie dział księgowości lub po prostu prowadzić Twoje księgi w swoim biurze, a nawet świadczyć wsparcie on-line.

Biura tego rodzaju oferują między innymi usługi pełnej księgowości, takie jak:

  • sporządzanie sprawozdań finansowych dotyczących np. bilansu zysków i strat,
  • sporządzanie dokumentów niezbędnych do założenia spółek, ich rozwiązania, różnych aktualizacji itp.,
  • przygotowywanie i przekazywanie do GUS finansowych sprawozdań,
  • wykonywanie miesięcznych deklaracji CIT, PIT w celu ustalenia należnej zaliczki z tyt. podatku,
  • prowadzenie akt osobowych,
  • prowadzenie dokumentów związanych z przyjmowaniem i zwalnianiem pracowników.

Zakres obowiązków takiej firmy jest bardzo szeroki. Jedno jest pewne – wszystkie kwestie księgowe są na ich głowie.

Jak wybrać pomoc księgową dla firmy?

Decydując się na takie wsparcie, przede wszystkim sprawdź, jak profesjonalna jest interesująca Cię firma. Jeśli ma ona ponad 10-letnie doświadczenie, wiesz, że może pochwalić się obsługą wielu podmiotów. Równie istotne są kompetencje jej pracowników.

Warto kierować się opiniami, jakie znajdziesz na temat takich podmiotów. Jak radzi specjalista z firmy Yellow Frog Sp. z o.o,  koniecznie dowiedz się też, czy dane biuro wykupiło ubezpieczenie OC. Będzie ono dla Ciebie ochroną w razie ewentualnych błędów rachunkowych.

Poza tym warto zweryfikować, jaką pozycję na rynku zajmuje firma i jakie jeszcze świadczy dodatkowe usługi, które mogą być bardzo pomocne dla Twojej działalności. Niektóre z firm np. prowadzą szkolenia BHP i pełną obsługę w tym zakresie.