Przedsiębiorca
1 lutego 2019

Porządek w pieniądzach. Sortery banknotów w praktyce

Sortery banknotów to mobilne urządzenia, które pozwalają szybko przeliczyć posiadane banknoty. Dzięki nim nie tylko zaoszczędzimy czas na ręcznym liczeniu pojedynczych banknotów, lecz także wyeliminujemy ryzyko błędu. Szybko rozliczmy się z kontrahentami oraz sprawnie wypłacimy pensje pracownikom. Są to urządzenia niezwykle pojemne; jednorazowo pomieszczą aż 500 banknotów. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Sortery banknotów pozwalają na utrzymanie porządku w pieniądzach, a także wyeliminowanie fałszywych nominałów. Po wykryciu podrobionego banknotu bowiem urządzenie przerywa pracę i nadaje charakterystyczny sygnał. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Jak działają w praktyce?

Ogólna charakterystyka sorterów banknotów

Sortery banknotów nie tylko liczą pieniądze, lecz również posiadają funkcję rozpoznawania nominałów i dzielenia ich na rodzaje. Dzięki możliwości podłączenia zewnętrznego wyświetlacza LED, możemy z łatwością kontrolować poprawność liczenia. Ponadto są to maszyny wyjątkowo wydajne; zliczają do 1500 sztuk na minutę. Dodatkową funkcją jest możliwość odliczenia zadanej liczby banknotów.

Ze względu na swoje specyficzne właściwości, sprawdzą się w instytucjach finansowych, takich jak banki czy placówki ubezpieczeniowe oraz wszędzie tam, gdzie obraca się dużą gotówką: dużych sklepach czy salonach samochodów. Równie często spotkamy je w kolekturach i agencjach pocztowych. Szczególnie cenione są w punktach handlowych, gdzie przyspieszają czas przygotowania utargu i eliminują błędy człowieka.

Sortery banknotów w szczegółach

W zależności od wybranego modelu, funkcje sortery banknotów są mniej lub bardziej zaawansowane. Te z wyższej półki, oferowane przez renomowaną firmę SELECTIC, zaopatrzone są w funkcję automatycznego rozpoznawania walut oraz ich sortowania. Urządzenie to chętnie kupowane jest przez właścicieli kantorów wymiany walut, gdyż poziom emitowanego przez nie hałasu jest bardo niski. System rozpoznawania numeru seryjnego banknotów przyspiesza i ułatwia obrót gotówką, a tryb sortowania umożliwia sortowanie banknotów z różnej emisji. Co szczególnie istotne, podejrzane banknoty są odsortowywane do kieszeni odrzutów i nie są liczone.

Na końcu warto wspomnieć, iż sortery banknotów to urządzenia niezwykle łatwe i proste w obsłudze, głównie za sprawą oparcia ich działania na elektronice. Wyposażone są bowiem w jasny i kolorowy wyświetlacz z funkcją ekranu dotykowego. Menu jest logiczne i przejrzyste. Oprogramowanie sorterów aktualizowane jest przez standardową kartę pamięci SD lub przez komputer oraz kabel USB, dodatkowo istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego wyświetlacza i drukarki. Użytkownicy omawianych urządzeń szczególnie chwalą sobie funkcję raportowania. Ma ona na celu dokładne sprawdzenie wyników i szczegółów, dotyczących odrzuconych banknotów.