Potrzebujesz komputera do pracy? Zobacz na co powinieneś zwrócić uwagę Przedsiębiorca
28 marca 2018

Potrzebujesz komputera do pracy? Zobacz na co powinieneś zwrócić uwagę

W dzisiejszych czasach podstawowym i najczęściej wykorzystywanym narzędziem do pracy jest komputer. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy bez dostępu do poczty e-mail i elektronicznej bankowości, a coraz więcej przedsiębiorstw specjalizuje się w usługach ściśle związanych z wirtualną rzeczywistością. Jednak wybór najlepszego sprzętu do pracy nie zawsze jest łatwym zadaniem.

Bez względu na to, czy szukasz wyposażenia biurowego dla całej firmy, czy potrzebujesz komputera, który umożliwi ci pracę na własną rękę, zakup sprzętu musi być dobrze przemyślany – mówi specjalista z firmy SHOPLET.

Nie przepłacaj za służbowy komputer

Wiele osób uważa, że najlepszym wyznacznikiem jakości komputera jest cena. W rezultacie bardzo często przepłacamy za sprzęt elektroniczny, w sytuacji, kiedy jest to zupełnie zbędne. Wybierając komputer do pracy należy brać pod uwagę przede wszystkim zakres i charakterystykę wykonywanych na nim zadań służbowych.

Komputer do prac biurowych

Cena komputera uzależniona jest przede wszystkim od jego parametrów. Wybierając sprzęt, warto się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy najwyższych parametrów i czy w pełni wykorzystamy możliwości, za które płacimy. W przypadku podstawowych prac biurowych, takich jak obsługa poczty i programów z pakietu Office, zdecydowanie nie opłaca się sięgać po komputery z najwyższej półki cenowej.

Jeśli komputer ma służyć przede wszystkim do przeglądania stron internetowych oraz jako maszyna do pisania i liczenia, nie potrzebujesz bardzo wydajnego procesora ani rozbudowanej pamięci RAM. Istotna natomiast okaże się wielkość monitora – jeżeli będziesz spędzał przed nim 8 godzin dziennie, sięgnij po ekran o przekątnej co najmniej 15”.

Jeśli zamierzasz pracować na laptopie, zwróć uwagę także na wielkość i ułożenie klawiszy, gdyż niestety, nie wszystkie jednostki mogą pochwalić się ergonomicznymi klawiaturami. Elementem, który może pomagać albo przeszkadzać w pracy, są także wejścia portów. Umieszczone zbyt blisko siebie lub przedniej krawędzi laptopa mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać korzystanie z urządzeń peryferyjnych.

Komputer dla grafika i inżyniera

Większe wymagania należy stawiać jednostkom, na których będą pracowali specjaliści, tacy jak graficy, programiści, twórcy gier i aplikacji, architekci itd. Takie osoby w codziennej pracy zwykle korzystają z zaawansowanych programów i aplikacji, które wymagają szybszych procesorów i większej pamięci operacyjnej.

Szukając profesjonalnego komputera do pracy, rozejrzyj się za jednostką o jak największej ilości rdzeni, co znacznie przyspieszy wykonywanie zadań i ułatwi obsługę nawet kilku aplikacji jednocześnie. Nie bez znaczenia jest też karta graficzna, czyli komponent szczególnie ważny dla osób pracujących z obrazami. Jej jakość jest tym bardziej istotna, z im większego monitora (lub monitorów) korzystasz.

Jeśli chodzi o sam monitor, koniecznie wybierz sprzęt o przekątnej co najmniej 21”. Rozglądaj się za solidnymi matrycami, jak PVA lub IPS. Dzięki temu zawsze będziesz mógł liczyć na dobre odwzorowanie kolorów, a co za tym idzie, solidne przygotowanie projektów.

Wybierając komputer stacjonarny lub laptopa do pracy weź pod uwagę także możliwość zakupu używanej elektroniki. Takie urządzenia bardzo często dostępne są w przystępnych cenach, choć swoją jakością i możliwościami wcale nie ustępują fabrycznie nowemu sprzętowi.