informacja Przedsiębiorca
3 kwietnia 2018

Co powinno wyróżniać tabliczki informacyjne?

Tabliczki informacyjne to nieodłączny element rozbudowanych obiektów, takich jak np. biurowce czy szpitale. Jak powinna wyglądać tabliczka, aby spełniała swoje zadanie? W jakich miejscach przydaje się szczególnie? Jakie materiały sprawdzają się najlepiej przy produkcji tabliczek informacyjnych? Oto wszystko, co powinno wyróżniać te elementy informacji i reklamy wizualnej.

Podwójne zadanie tabliczek informacyjnych

Tabliczki informacyjne umieszczane na elewacjach oraz ścianach wewnątrz budynku w widocznych miejscach mają za zadanie dostarczać nam wiedzy na temat tego, co i gdzie możemy znaleźć w obrębie obiektu. O przybliżenie tematu tablic informacyjnych poprosiliśmy przedstawiciela Pracowni Reklamy Wizualnej KOT.

Przykładem tabliczki informacyjnej może być np. płytka przy drzwiach w biurowcu. Takie tabliczki przydrzwiowe montuje się, żeby klient lub interesant mógł się zorientować, gdzie trafił. Pełnią one jednak funkcję nie tylko informacyjną, ale też reklamową. Dlatego każdy stara się, aby jego tabliczka przyciągała wzrok, wyróżniała się spośród innych i pozostawała czytelna jak najdłużej.  

Tabliczki informacyjne można podzielić na kierunkowe oraz przydrzwiowe. Zadaniem tych pierwszych jest właściwe pokierowanie interesanta np. do odpowiedniego gabinetu lekarza. Z kolei tabliczka przydrzwiowa informuje, czego powinniśmy się spodziewać po przekroczeniu progu.

Czym powinna odznaczać się tabliczka informacyjna?

Tabliczka informacyjna to detal, który jednak ma ważną funkcję. Ułatwia poruszanie się po budynku, przez co osoba, która odwiedza go pierwszy raz, czuje się komfortowo, bo nie musi błądzić ani pytać o drogę.

Aby tabliczka informacyjna spełniała swoje zadanie, musi być przede wszystkim wykonana z odpowiednich materiałów, tzw. trwałych i takich, które umożliwiają zrealizowanie projektu. Treści mogą być nanoszone różnymi technikami, stąd też do wytwarzania tablic informacyjnych wykorzystuje się rozmaite materiały, takie jak np. metal, szkło, tworzywa sztuczne. Na nich nanoszony jest grawer lub nadruk.

Tabliczka informacyjna powinna być nie tylko solidna, ale też estetyczna. Stanowi ona swoistą wizytówkę osoby czy instytucji, która posługuje się daną tabliczką. Jakość wykonania i zastosowane materiały mogą podkreślać prestiż właściciela i odwrotnie: kiepskie wykonanie, wytarte napisy i zarysowana powierzchnia nie wystawiają dobrego świadectwa.

Tabliczki informacyjne nie tylko dostarczają wiedzę, ale też wzmacniają wizerunek firmy w oczach klientów. Dlatego warto postarać się o estetyczny projekt, który zapadnie w pamięć i podkreśli atuty miejsca.