Nakładanie powłoki ochronnej na karoserię Przedsiębiorca
24 lipca 2020

Powłoka ceramiczna czy kwarcowa – na którą się zdecydować?

Karoseria to newralgiczny element samochodu, który z jednej strony mocno rzuca się w oczy i wpływa na wizualny odbiór pojazdu, a z drugiej jest bardzo narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. W związku z tym chcąc zadbać o estetykę auta i ochronę lakieru, kierowcy chętnie sięgają po specjalne powłoki zabezpieczające – ceramiczne i kwarcowe. Czym się one różnią?

Uniwersalny kwarc

Powłoki kwarcowe zyskały popularność jako trwalsza i bardziej odporna alternatywa dla tradycyjnych wosków. Zastosowanie kwarcu, który uzupełnia strukturę lakieru, zwiększa odporność karoserii na opady i inne czynniki atmosferyczne, a także na zanieczyszczenia, dzięki czemu samochód można znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Istotną zaletą powłok kwarcowych jest znakomity efekt wizualny, dzięki któremu auto wygląda „jak nowe”, warstwa lakieru jest lśniąca i gładka, a kolor bardziej intensywny. Nie bez znaczenia jest również cena tego typu powłok, które dostępne są w różnych wersjach i przeważnie kosztują kilkaset złotych. Profesjonalnie położona – najlepiej przez fachowców zajmującym się autodetailingiem – zadbana i odpowiednio zakonserwowana powłoka kwarcowa utrzyma się na powierzchni auta nawet do trzech lat, co czyni z niej znakomity wybór dla kierowców, którym zależy na estetyce samochodu i skutecznym, a przy tym niedrogim zabezpieczeniu lakieru.

Trwała ceramika

Drugi rodzaj powłok stosowanych w celu zabezpieczaniu lakieru stanowi warstwa ceramiczna bazująca na tlenku krzemu. Podobnie jak powłoki kwarcowe, ceramika również chroni lakier przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Znakomite właściwości hydrofobowe, czyli zdolność tej warstwy do odpychania wody sprawia, że brud z deszczu, śniegu czy błota nie osadza się na karoserii i znacznie szybciej się ją czyści. Dodatkowo powłoka ceramiczna na samochód ogranicza również negatywny wpływ na lakier czynników, takich jak promieniowanie słoneczne, utlenianie oraz chemikalia pochodzące np. z soli drogowej czy kwaśnego deszczu i ptasich odchodów. Na uwagę zasługuje w szczególności wysoka twardość powłoki ceramicznej wynosząca 9H, co zapewnia ochronę lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. zarysowaniem przez gałęzie w trakcie jazdy. Ceramika jest przy tym bardziej wytrzymała od powłoki kwarcowej, ponieważ w odpowiednich warunkach może utrzymać się na lakierze nawet ok. 5 lat, dzięki czemu stanowi znakomitą opcję dla osób poszukujących trwałego zabezpieczenia auta.

Warto również wspomnieć o wpływie powłok ceramicznych na estetykę samochodu, który po naniesieniu tej warstwy sprawia wrażenie pokrytego szklaną taflą. – Dodaje fachowiec z samochodowej Myjni Estyma w Lublinie. – Ceramika nadaje lakierowi niezwykły połysk i akcentuje głębię jego koloru, dzięki czemu auto prezentuje się niezwykle efektownie.