Przedsiębiorca
4 lutego 2019

Poznaj 3 najpopularniejsze choroby wśród roślin

Rośliny zdobią nie tylko nasze ogrody, ale także domowe parapety. Niestety, większość roślin ozdobnych narażona jest na wszelkiego rodzaju choroby. Gdy roślina trawiona jest przez chorobę, zaczyna marnieć i przestaje kwitnąć. Często także usycha. Jakie są 3 najpopularniejsze choroby wśród roślin? Jak je rozpoznać i jak im zapobiegać? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, znalazłeś się w odpowiednim miejscu.

Czarne plamy na liściach

Rośliny rosnące w ogrodzie często atakowane są przez czarną plamistość liści, która objawia się właśnie pojawieniem się ciemnych, okrągłych plamek i prowadzi do przedwczesnego opadania liści. Ta choroba często dotyka róże i hamuje ich wzrost, a ponadto sprawia, że są osłabione i znacznie wrażliwsze na przymarzanie w zimie. Jak walczyć z plamistością? Możemy zastosować środki grzybobójcze. Opryskujmy nimi krzewy róż co 7-10 dni. Warto także wiedzieć, że grzyb zimuje w porażonych pędach i opadłych liściach róż, dlatego koniecznie musimy je usuwać i palić, żeby nie stanowiły źródła infekcji w następnym sezonie.

Fytoftoroza

To groźna choroba, która atakuje system korzeniowy i nie pozwala roślinom na pobór wody oraz składników pokarmowych. Po pewnym czasie możemy dostrzec żółknięcie i więdnięcie liści. Niestety, choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i atakuje także sąsiednie rośliny. Właśnie dlatego, powinniśmy zareagować jak najszybciej. Porażone pędy należy wykopać i usunąć z ogrodu. Resztę trzeba opryskać preparatami zawierającymi w składzie wyciąg z  grejpfruta. Warto zadbać również o odkażenie podłoża, ponieważ znajdujący się w glebie patogen może ponownie zaatakować.

Mączniak prawdziwy

Rośliny ozdobne jak np. róże, astry i lewkonie często są atakowane przez mączniaka prawdziwego. Charakterystyczne objawy to biały, mączysty nalot, który pojawia się na liściach i łodygach. Mączniak skutecznie hamuje kwitnienie i wzrost rośliny i zdarza się, że prowadzi do jej obumarcia. Porażone przez mączniaka części roślin – łodygi, liście, owoce należy usuwać i palić. Pozostałe części rośliny spryskiwać specjalistycznymi środkami naturalnymi lub chemicznymi. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam, żeby nasze krzewy i rośliny ozdobne były zdrowe i silnie, powinniśmy kupować je w renomowanej szkółce roślin Denys i Syn w Łodzi. W jej asortymencie znajdziemy bogaty wybór roślin, a pracownicy chętnie doradzą nam, jakie krzewy wybrać.