Służba celna Przedsiębiorca
4 czerwca 2021

Procedury celne niezbędne w międzynarodowym transporcie towarów

Międzynarodowy przewóz towarów wymaga nie tylko organizacji środka transportu i zaplanowania najlepszej, najszybszej trasy przejazdu. Największym wyzwaniem dla przewoźników okazuje się dopełnienie wszystkich formalności celnych – szczególnie uciążliwych podczas tranzytu i dostaw do lub z krajów spoza Unii Europejskiej. O jakich procedurach celnych trzeba pamiętać?

Dzięki Unii Celnej drogowy transport towarów między krajami członkowskimi jest bardzo łatwy. Granice po prostu nie obowiązują i zabronione jest pobieranie opłat celnych przy imporcie i eksporcie. Jeśli chodzi o przepływ towarów przez zewnętrzne granice Unii, to obowiązują zasady Wspólnej Taryfy Celnej i Zintegrowanej Taryfy Celnej Wspólnot Europejskich. Wymiana handlowa z krajami spoza Unii jest więc bardziej sformalizowana, ale przynajmniej na wszystkich granicach zewnętrznych obowiązują ujednolicone zasady.

Dokumenty niezbędne w międzynarodowym transporcie drogowym

Przewóz towarów przez granice UE oznacza konieczność przejścia kontroli celnej. Urzędnik dokładnie sprawdza wszystkie dokumenty przewozowe, w tym fakturę handlową (a czasem też fakturę celną), świadectwo pochodzenia towarów, list przewozowy CMR i zgłoszenie celne SAD. Dodatkowych dokumentów wymaga międzynarodowy transport produktów spożywczych, a więc import, eksport i tranzyt mięs oraz płodów rolnych. Jeśli transport realizowany jest przez zewnętrzną firmę, potrzebne jest też zaświadczenie spedytorskie. 

Wszystkie dokumenty niezbędne do przejścia odprawy celnej trzeba skompletować jeszcze przed wyjazdem w trasę. Obecnie o większość z nich można wnioskować drogą elektroniczną, co zdecydowanie przyspiesza formalności, a więc również moment wyjazdu kierowcy. Kłopotliwe bywają natomiast same kontrole. Urzędy celne nie zawsze znajdują się przy samej granicy. A to oznacza, że kierowca musi nadłożyć drogi. Jeśli urzędnik stwierdzi brak jakiegoś dokumentu albo błędy, pobyt w puncie celnym może się poważnie wydłużyć. Jeśli zbliża się weekend albo święta, sytuacja robi się napięta. Dlatego bardzo, bardzo ważne jest dokładne przygotowanie dokumentów celnych – podkreśla ekspert z firmy logistyczno-spedycyjnej INTRADE, która zajmuje się transportem towarów do i z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Jak zorganizować przewóz towarów poza granice UE?

Przejście niezbędnych procedur celnych przy przewożeniu towarów między krajami spoza Unii wymaga doskonałej organizacji i znajomości przepisów celnych obowiązujących w kraju docelowym, ale też w państwach, które leżą na trasie przejazdu. Jeśli prowadzisz wymianę handlową z krajami trzecimi (spoza UE), na pewno przyda ci się pomoc. Masz co najmniej trzy opcje. Pierwsza z nich – najmniej opłacalna – zakłada zatrudnienie w przedsiębiorstwie specjalisty od logistyki. Druga – skorzystanie z usług agencji celnej, która będzie przygotowywała dokumenty dla kierowców. Trzecia – najkorzystniejsza – polega na współpracy z firmą logistyczno-spedycyjną. Korzystając z takich usług, przełożysz wszystkie obowiązki związane z transportem na zewnętrznego partnera. Spedytor zajmie się nie tylko dokumentami potrzebnymi do przejścia odprawy celnej, ale też planowaniem trasy przewozu i samym transportem.