naklejki Przedsiębiorca
14 marca 2018

Profesjonalne drukowanie naklejek – co warto wiedzieć?

Naklejki mają mnóstwo zastosowań, szczególnie w reklamie i przemyśle, ale nie tylko. Jakość, trwałość i przeznaczenie naklejki są zależne od tego, w jakiej technice i na jakim materiale jest ona wydrukowana, a także jakim klejem ją pokryto. Co warto wiedzieć o profesjonalnym drukowaniu naklejek? W jakiej technice się je wytwarza i komu należy to zlecić?

Zastosowania naklejek

Naklejki to wszechstronne drobiazgi. Są bardzo przydatne szczególnie w reklamie i produkcji opakowań. Mogą służyć jako etykiety na produktach albo stanowić niezależny przekaz marketingowy. Przykładem mogą tu być naklejki promocyjne, które często stanowią gratis do zakupu. Jakie są jeszcze inne zastosowania naklejek?

Naklejki wspierają identyfikację wizualną marki – mówi specjalista z Drukarni Fortis. – Dlatego sklepy internetowe tak chętnie umieszczają je na przesyłkach do klientów. Naklejki to także dobry sposób na odróżnienie swojego sprzętu firmowego od innych i wyraźne oznaczenie, kto jest jego właścicielem. Naklejki służą jednak nie tylko reklamie, ale też informacji. Pozwalają np. łatwo oznaczyć produkt, zanim zostanie on opakowany i wypuszczony na rynek.

Naklejki same w sobie także mogą być atrakcyjne, o czym najlepiej świadczy to, że uwielbiają je dzieci. Dołączenie nalepek z ulubionymi bohaterami z bajek może okazać się doskonałym pomysłem. Wiele maluchów kolekcjonuje naklejki i otacza się nimi. Dołączane do książek i pism czy kolorowanek mają także walor edukacyjny.

Jak wygląda profesjonalne drukowanie naklejek?

Profesjonalny druk naklejek to zadanie dla drukarni albo pracowni reklamy. To, jakie techniki wykorzystuje się do ich stworzenia, zależy od tego, jaki rodzaj naklejek chcemy uzyskać. Można bowiem wyróżnić ich kilka, uwzględniając różne kryteria, takie jak np.: trwałość kleju i samej naklejki, materiał, z którego naklejka będzie wykonana, kolor materiału drukarskiego, zastosowania, rozmiary, światłoprzepuszczalność i inne.

Warto wiedzieć, że do naklejek zalicza się zarówno niewielkie kawałki papieru z klejem, jak i wielkie połacie folii do oklejania samochodów i witryn. Stąd to zróżnicowanie technik i zastosowań. Do metod, w jakich można tworzyć naklejki, zaliczają się: offset, offset UV, sitodruk i druk cyfrowy. Technikę druku dobiera się do rodzaju i formatu materiału oraz pożądanych właściwości naklejek.

Jeśli chodzi o materiały drukarskie do produkcji naklejek, wybór jest szeroki. Naklejki można wytwarzać z folii przejrzystej lub kryjącej, także kolorowej, połyskliwej i matowej, o różnych właściwościach i odporności na określone czynniki.