Programy rachunkowe Przedsiębiorca
4 lutego 2021

Programy rachunkowe polecane dla małych firm

Prowadzenie rachunkowości w firmie jest zadaniem niełatwym, szczególnie dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie. Sposobem na usprawnienie rozliczeń jest zastosowanie specjalistycznego programu rachunkowego, uwzględniającego potrzeby danego przedsiębiorstwa. Dowiedz się, jakie są popularne systemy przeznaczone dla małych firm, i czym się one charakteryzują.

SM-Boss

Jednym z programów stworzonych z myślą o małych fimach jest SM-Boss Z tego rozwiązania korzystają przedsiębiorstwa handlowe i usługowe, a także biura rachunkowe. Program może być stosowany zarówno w sieci komputerowej, jak i na pojedynczym stanowisku. Łatwo można dostosować go do potrzeb i oczekiwań danej firmy. Program SM-Boss jest doceniany z uwagi na bogatą funkcjonalność. Obejmuje ona różne obszary działania przedsiębiorstwa: obrót towarowy, kasę/bank, rozrachunki z klientami, kadry i płace, księgowość oraz produkcję. System jest stale wzbogacany o nowe możliwości funkcjonalne.

Streamsoft Pro

Kolejnym programem rachunkowym dla małych firm jest Streamsoft Pro. To rozwiązanie jest przeznaczone jest dla przedsiębiorstw, które rozliczają się na zasadach pełnej księgowości. Umożliwia ono skuteczne zarządzanie różnymi szczeblami danego przedsiębiorstwa.

Streamsoft Prestiż

Streamsoft Prestiż to program o dużym stopniu zaawansowania. System ten stworzony został z myślą o dynamicznie rozwijających się firmach. Program obsługuje wszystkie procesy biznesowe w danym przedsiębiorstwie. Jego atutem jest także elastyczność: łatwo dopasowuje się do zmiennych warunków otoczenia i rozwija się wraz z firmą. Do przechowywania i przetwarzania danych, które gromadzone są w systemie, zastosowano relacyjną bazę danych z interfejsem SQL, w architekturze klienta serwer. Przekłada się to na zwiększenie odporności bazy danych na ewentualne awarie stanowisk sieciowych, zmniejszenie obciążenia sieci komputerowej i przyspieszenie prędkości przetwarzania danych. Potwierdzeniem najwyższej jakości systemu jest przyznane wyróżnienie – Medal Europejski.

Rozwiązania z obszaru Business Intelligence

Rozwiązania z zakresu Business Intelligence umożliwiają przedsiębiorcom efektywne wykorzystanie zasobów danej firmy i skuteczne realizowanie przyjętej strategii rozwoju. Stanowią one unikalne narzędzia, które – w połączeniu z rozwiązaniami ogólnymi (np. z systemem ERP) pozwalają na osiąganie lepszych wyników. Na uwagę zasługują 2 rozwiązania. Pierwsze z nich to kanadyjska aplikacja finansowa Prophix, służąca do budżetowania i controllingu. Drugim programem jest duńskie oprogramowanie Targit, które pozwala na wielowymiarową analizę danych.

Wybór programu rachunkowego dla małej firmy

Wybór programu rachunkowego musi być dobrze przemyślany. Pracownik firmy Boss Plus z Gdyni dodaje: Należy mieć na uwadze specyfikę przedsiębiorstwa. Trzeba też dokładnie zapoznać się z możliwościami, jakie stwarza dany system. Duże znaczenie ma także kwestia bezpieczeństwa przetwarzanych danych.

Osoby korzystające z programów rachunkowych doceniają rozwiązania łatwe w obsłudze i przejrzyste. Często zwraca się uwagę także na kwestię opieki serwisowej nad oprogramowaniem, która jest niezbędna w przypadku pojawienia się problemów i zakłóceń w działaniu systemu.