Przedsiębiorca
12 września 2018

Projektowanie detali z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne to dzisiaj bardzo ważne surowce syntetyczne, które dzięki swojej plastyczności w procesie produkcyjnym mogą przybierać różne kształty, grubości i wielkości. Dzisiaj z nich wytwarza się wyroby dla budownictwa, motoryzacji, pożarnictwa, energetyki i dla kilkudziesięciu odmiennych branż. Rynek produkowania detali z tworzyw sztucznych z roku na rok rośnie, czego efektem jest również łatwość w przetwórstwie tego materiału.

Projektowanie wyrobów

Projektowanie wyrobów powinno się odbywać w nowoczesnych ośrodkach produkcyjnych tworzyw sztucznych, które dostosują dane uwagi klienta, do wykorzystywanej przez siebie technologii produkcyjnej – np. wtryskarki marki ARBURG. Warto wiedzieć, że najwyższymi kompetencjami wyróżniają się firmy, które posiadają również branżową wiedzę dotyczącą audytów wewnętrznych, w tym nie tylko tych związanych z projektowaniem wyrobów, ale także z ich wycofywaniem z rynku. Takimi kwalifikacjami wyróżniają się pracownicy firmy Duława.eu, którzy przeprowadzają szkolenia między innymi z zakresu wymagań systemów i standardów ISO 22000, FSSC 22000, ISO 9001, HACCP, BRC, IFS, GLOBAL G.A.P. Przedsiębiorstwo znane jest jednak na Śląsku, a także w branży w całej Polsce z przetwórstwa tworzyw sztucznych i tworzenia na specjalne zamówienie klientów bardzo zindywidualizowanych produktów. Wśród nich można wymienić: nóżki do kotłów, zawleczki, elementy przegubów, elementy trójkątów ostrzegawczych, prądownice, obudowy, korpusy pomp, dysze, nakrętki, rurki, podstawy do gaśnic, elementy urządzeń nawadniających, czy uchwyty gaśnic.  Tego typu wyroby powstają między innymi dzięki metodzie wtrysku w maszynach zwanych wtryskiwarkami: hydrauliczne, hybrydowe, elektryczne, pionowe, z formą kostkową.

Istotne zasady przy produkcji detali z tworzyw sztucznych

Przy produkcji detali z tworzyw sztucznych bardzo ważne jest określanie właściwości użytkowych danego materiału, a także przeprowadzanie w finalnym etapie odpowiednich testów. Wielu klientów producentów wyrobów z surowców syntetycznych, chce zastępować nimi metale, drewno, czy szkło. Aby dane rozwiązanie konstrukcyjnie przyniosło wymierne korzyści jakościowe, a także optymalizację kosztów, należy wykonać szereg istotnych obliczeń, pomiarów i ekspertyz. Warto bowiem wiedzieć, że setki produktów wytwarzanych z tworzyw sztucznych wykorzystywanych jest, jako detale podzespołów sprzętów i maszyn. To zaś wymaga zastosowania odpowiednich działań zapewniających pełne bezpieczeństwo. Jakość danego materiału termokurczliwego – termoplasty amorficzne (polistyren PS, kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy ABS, polimetakrylen metylu PMMA, polichrolek winylu PVC, poliwęglan PC) i częściowo krystaliczne (poliamid PA, poliester PET, polietylen PE, polipropylen PP) – jest zatem podstawą każdego projektu.